Sposób na kliny
Wspomniany efekt prostej bruzdy, czyli orki wysokiej jakości z idealnie odłożonymi skibami, to tylko jedna z zalet Geo PloughX. Kolejną jest zakończenie pracy przy granicy pola jednym przejazdem bez potrzeby cofania się w celu doorania kawałka pola. Wcześniej jednak należy określić granice pola z dokładnością najlepiej 1-2 cm. Na podstawie tych danych można dokładnie zaprojektować orkę – każdy przejazd roboczy. Służy do tego panel nawigacyjny lub oprogramowanie Farm-Works wgrane do komputera. To ostatnie pozwala rozsądnie zaplanować orkę w biurze lub domowym zaciszu.
Paweł Kubalewski z Miastowic koło Kcyni użytkuje Ibisa XMS 4+ Unii Group. Kupiony przez niego pług ma zamontowane korpusy typu Long wraz z regulowanym ścinaczem skiby, które charakteryzuje bardzo długa odkładnica. Mierząc od początku dłuta...
Przygotowanie elektronicznego planu orki pozwala tak zaplanować pracę, aby nie jeździć po polu już zaoranym, co, jak wiadomo, jest bezsensowne. Ponadto podczas projektowania orki na konkretnym polu można wziąć pod uwagę przeszkody takie jak słupy, studzienki itp. System GeoPloughX najbardziej docenimy jednak podczas prac na klinach. Prześledźmy to na przykładzie pola pokazanego na rysunku nr 1. – Pracę rozpoczynamy od ustawienia w panelu nawigacyjnym FMX lub CFX docelowych linii, określających miejsca zakończenia orki. Dzięki temu od początku pracy system będzie tak ustawiał pług, aby ostatni przejazd zakończył orkę przy samej granicy – w naszym przypadku jest to linia prosta AB. Natomiast widoczna na rysunku czerwona linia rozgranicza pole na dwa rejony. Jest to rysa wykonana pługiem, aby wiedzieć gdzie podnosić go podczas zaorywania zakrzywionej części pola. Następnie orzemy w liniach prostych kolejną część działki, a ostatni przejazd idealnie wypełni pole do samej granicy – zapewnia Sebastian Rublewski z firmy PrecyzyjneRolnictwo.com będącej autoryzowanym dystrybutorem Trimble.
W przypadku pokazanym na rysunku 2 ustawiamy linię AB tam, gdzie chcemy skończyć pracę. Orając od prawej strony pola, system będzie ustawiał pług tak, aby skompensować jego klinowaty kształt. Ostatni przejazd znowu zostanie wykonany dokładnie przy granicy pola.
Uwrocie przy każdej granicy
Natomiast na polach o ekstremalnie nieregularnym kształcie warto zakończyć orkę w bardzo nietypowy sposób. Zaorywanie uwroci będzie wtedy połączone z kończeniem pracy na brzegach pola, czyli wszystkie jego granice potraktujemy jako uwrocie. Wcześniej wewnętrzną powierzchnię pola orzemy w liniach prostych (rys. 3), a informację, kiedy w danym przejeździe orkę zacząć i zakończyć, otrzymamy z autopilota – wyświetli się na ekranie panelu nawigacyjnego. – Przy zaznaczeniu granicy pola jako linii docelowej ostatni przejazd będzie zawsze wykonany do samego brzegu pola – zapewnia Sebastian Rublewski.