Od lata 2020 r., pod nazwą DataConnect zacznie działać interfejs wymiany rolniczych informacji cyfrowych zapisywanych w różnych chmurach danych. Dzięki temu rozwiązaniu dane wysłane z ciągników i maszyn kilku popularnych producentów będzie można dowolnie przenosić i przeglądać wszystkie w jednej wybranej platformie.
Podsumowując – na szczęście się dogadali, co ułatwi życie rolnikom. Odwieczny problem dotyczy bowiem tego, że każdy dba głównie o swój interes i o współpracę pomiędzy firmami bardzo trudno. Pozytywnym przykładem w tym zakresie na rynku techniki rolniczej jest Fundacja Rolniczego Przemysłu Elektronicznego (AEF), która od lat popularyzuje standaryzację „języka” wymiany informacji pomiędzy ciągnikami i maszynami. To dobrze już znany ISOBUS, który poprzez jeden wyświetlacz w kabinie traktora, pozwala obsługiwać zagregowane z nim maszyny różnych producentów.
Dotychczas rolnicy i usługodawcy dysponujący mieszaną flotą maszyn mogli rejestrować, przetwarzać i dokumentować swoje dane wyłącznie za pomocą odpowiednich urządzeń i portali internetowych poszczególnych producentów. Obecnie dzięki...
Nadszedł czas na wprowadzenie kolejnej standaryzacji, która obejmie dane zapisywane cyfrowo w chmurach. Tego trudnego zadania podjęła się m.in. firma 365FarmNet, będąca spółką córką koncernu Claas. Ten producent ciągników i maszyn rolniczych wysyłających dzięki telemetrii w czasie rzeczywistym ważne dane cyfrowe na chmurę, z założenia był więc zainteresowany podjęciem takiej współpracy. Kolejnym mocnym graczem na tym rynku, który powiedział tak, był koncern John Deere. Na tym nie koniec, bo do projektu DataConnect dołączył jeszcze koncern CNH Industrial skupiający takich producentów jak: Case IH, New Holland i Steyr.
To świetny początek i bardzo dobra informacja dla rolników użytkujących sprzęt dwóch lub więcej z wymienionych marek. Nie będą skazani na korzystanie z systemów im dedykowanych (Operations Center marki John Deere, Telematics marki Claas, MyPLM Connect marki New Holland, AFS Connect marki Case IH, S-Tech marki Steyr), ale będą mogli wybrać tylko jeden z nich i za jego pomocą ogarniać całą flotę multimarkową. Ponadto wybór powiększa program 365FarmNet do zarządzania gospodarstwem marki o takiej samej nazwie. Niezależnie od wybranej opcji zebrane informacje nadal będą przechowywane i dostępne w platformie danego producenta.
Prezentacja projektu DataConnect odbyła się podczas targów Agritechnica 2019, a wzięły w niej udział ważne osoby: Thomas Böck – prezes koncernu Claas, Derek Neilson – szef działu Rolnictwo w koncernie CNH Industrial, Mark von Pentz – szef działu Rolnictwo koncernu John Deere i Maximilian von Löbbecke – prezes firmy 365FarmNet.