365 Pocket - nowa aplikacja 365FarmNet
Nowa aplikacja 365Pocket to bardzo uproszczona wersja tego co znajduje się na platformie 365FarmNet. W tym przypadku jednak rolnik dysponuje jedynie danymi zawartymi w smartfonie, nie łączy się, nie synchronizuje danych z chmurą 365FarmNet.
Nowa aplikacja umożliwia jednak planowanie i dokumentację oraz wyeksportowanie zapisów poczynionych zabiegów, wprowadzonych danych i notatek. Funkcjonalność pozwalająca na synchronizację z platformą 365FarmNet jest planowania do wprowadzenia na przełomie listopada i grudnia 2019 r. Obecnie dane zawarte w aplikacji można wyeksportować do pliku Excel.
Dzienniczek rolnika
365Pocket stanowi swoisty dzienniczek rolnika na smartfonie, umożliwiający planowanie zadań i ręcznego ich zatwierdzania. Aplikacja wymaga wprowadzenia gospodarstwa i pól, podając jedynie ich powierzchnię oraz nazwy. Dzięki temu w prosty sposób je oznaczamy. Aby zaplanować zabiegi, czy jakieś prace, wybieramy właściwe gospodarstwo i odpowiednie pole z listy. W podobny sposób wprowadzamy parametry i cechy posiadanych maszyn i ciągników. Program wymaga, aby podać poza nazwą maszyny, jej rodzaj tj. czy to maszyna samojezdna, czy wymagająca ciągnika – tzw. maszyna towarzysząca. W 365Pocket znajdują się także gotowe listy np. nasion (odmian) roślin uprawnych, nawozów i środków ochrony roślin. Wystarczy jedynie aktywować te, które są potrzebne i używane w gospodarstwie.
365FarmNet
365FarmNet to wielomodułowa platforma, służąca do zarządzania gospodarstwem, która w wersji podstawowej jest darmowa. Jest to jedna platforma dla wszystkich rolników, niezależnie od wielkości gospodarstwa czy czasu korzystania z niej. Cały program działa w chmurze i można z niego korzystać w zasadzie z każdego miejsca na świecie poprzez komputery albo urządzenia mobilne. Dzięki dostępowi do programu także w trybie off-line, możemy z niego korzystać w zasadzie w każdej chwili, bo jeśli nawet nie mamy połączenia z Internetem, nasze dane się później nadpiszą i uzupełnią. Program umożliwia m.in. porównywanie danych gospodarstwa z określonych zakresów dat, pozwala na planowanie zabiegów, prowadzenie dokumentacji, określanie wielkości poniesionych nakładów itp., co pozwala porównywać dane zabiegi, ich koszty czy nawet rentowność na danym polu, w określonych warunkach i wykonanych zabiegach, nawożeniu, uprawie itp.
Dodatkowe moduły
W zależności od potrzeb kształtowanych rodzajem działalności gospodarstwa (produkcja roślinna, zwierzęca, produkcja mleka itp.), platforma może zostać doposażona w dodatkowe moduły - płatne, bądź darmowe. Moduły dodatkowe to m.in.: planowanie płodozmianu i odmian, magazyn, prawa dostępu i zapisu danych dla pracowników, import/export danych oraz moduły pod nazwą Claas, z których można jednak korzystać nawet nie posiadając maszyn firmy Claas. Te moduły to Claas CropView i Claas - Optymalizacja polowych przejazdów roboczych. Platforma 365FarmNet skupia także w sobie różnych partnerów dostarczających inne usługi, jak np. dane pogodowe (Meteoblue), serwis nawozowy (Amazone), czy Profit Manager (Saatbau) i in.
Obecnie pojawiły się trzy nowe moduły w 365FarmNet. Są to: Agropressure by Michelin, Lacos: Planowanie przejazdów polowych i synchronizacja danych polowych z Claas Telematics.
Więcej w RPT