Rok 2018 jest wyjątkowy dla Grupy Kuhn, gdyż obchodzi ona dwa jubileusze: 190-lecia istnienia i 20-lecia działalności w naszym kraju. Jej polski oddział zorganizował z tych okazji imponującą podróż w czasie, która pozwoliła prześledzić historię marki Kuhn od momentu jej powstania w 1828 r. po dzień dzisiejszy.
Jubileuszowe spotkanie odbyło się pod koniec sierpnia 2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Uczestniczyli w nim najważniejsi szefowie marki Kuhn, jej polscy pracownicy i dilerzy oraz zaproszeni goście z kraju i zagranicy.
Galę prowadzili, Artur Szymczak, dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze, i Patrycja Miedzińska, specjalistka ds. marketingu w tej firmie.
Na wielkim panoramicznym ekranie przedstawiono zdjęcia i filmy związane z francuską marką Kuhn, której właścicielem jest szwajcarski koncern Bucher Industries (wcześniej Bucher-Guyer).
Kuhn Maszyny Rolnicze
Nieodłączną częścią historii marki Kuhn jest jej polski oddział, który powstał w 1998 r. Za początek zorganizowanej sprzedaży maszyn Kuhn w naszym kraju należy jednak uznać rok 1997. Zajmowała się nim firma Agrol mająca siedzibę w Jelonku koło Poznania.
Tak już zostało i po zakupie przez Grupę Kuhn firmy Agrol nowo powstała spółka pod nazwą Kuhn Maszyny Rolnicze do dzisiaj ma swoją siedzibę w tej miejscowości.
W firmie Agrol jako sprzedawca pracował Artur Szymczak, dzisiaj dyrektor zarządzający Kuhn Maszyny Rolnicze.
Na zakończonych kilka dni temu międzynarodowych targach Agromek w Danii miała miejsce światowa premiera pierwszego w historii marki Kuhn pneumatycznego agregatu uprawowo-siewnego z rzędową aplikacją nawozu. Tak doposażone maszyny serii Espro wejdą...
- Pamiętam pierwsze pokazy w Polsce. Zapraszaliśmy na nie tylko największe gospodarstwa, ponieważ mniejszych rolników nie było stać na takie maszyny. Rolnicy byli zaskoczeni wydajnością i dokładnością pracy naszych maszyn. Pamiętam, gdy podczas pokazów na pierwszej edycji targów Zielone Agro Show kosiarką FC302 osiągnęliśmy prędkość roboczą 40 km/h, co było szokiem nie tylko dla klientów, ale też dla naszej konkurencji. Pewnego razu, aby udowodnić klientowi, który nie chciał uwierzyć w wysoką jakość naszej brony obrotowej, pracowaliśmy ją na polnej drodze pełnej kamieni - wspomina Artur Szymczak.
Początki działalności firmy Kuhn na naszym rynku nie były więc łatwe, bo marka nie była popularna wśród polskich rolników.
Przełom nastąpił po wejściu Polski do Unii Europejskiej i wdrożeniu pierwszych subsydiów na zakup maszyn rolniczych.
Wtedy sprzedaż wzrosła lawinowo. Obecnie Kuhn Maszyny Rolnicze pod względem obrotów w Grupie Kuhn zajmuje trzecie miejsce w Europie po Francji i Niemczech.
Grupa Kuhn w liczbach:
-
średnia liczba pracowników - 5 tys. osób
-
liczba fabryk - 12 na trzech kontynentach
-
inwestycje 2012-2017 - 200 mln euro
-
budżet na badania i rozwój - 4,5 proc. wysokości obrotu
-
wielkość produkcji - ok. 65 tys. maszyn/rok
-
liczba patentów - ok. 2 tys. na świecie
-
obrót 2017 - 966 mln euro
-
szacowany obrót w 2018 r. - ponad 1 mld euro