Mzuri Pro-Til Select sieje także punktowo
Angielski producent do uprawy i siewu w technologii Strip-Till wprowadza na rynek nową ciekawą funkcjonalność do swoich flagowych maszyn. Stworzone z myślą o siewie rzędowym agregaty uprawowo-siewne serii Pro-Til mogą być teraz dozbrojone w aparaturę do punktowego odkładania nasion.
Nowa maszyna miała swoją premierę na tegorocznych targach Agro-Tech w Minikowie. Agregat wystawił generalny przedstawiciel marki Mzuri w Polsce - firma Agro-Land ze Śmielina koło Nakła nad Notecią.
Producent pomarańczowych maszyn wykonał kolejny krok w kierunku siewu kukurydzy w Pro-Tilu. Dwa lata temu Mzuri wprowadziło wersję Select, czyli z możliwością uniesienia i wyłączenia co drugiej łapy spulchniającej oraz redlicy siewnej. Rozwiązanie to pozwoliło na siew kukurydzy przeznaczonej na kiszonkę w rozstawie rzędów co 66,6 cm.
Aktualnie oferowane maszyny oferują wariant z punktowym odkładaniem nasion. Agregat bazuje w dużym stopniu na tradycyjnym Pro-Tilu. W miejsce klasycznych redlic siewnych można zamontować teraz redlice ze zintegrowanymi aparatami pojedynkującymi.
Agro-Land Group zorganizował Drzwi Otwarte
Każda z sekcji posiada niewielki zbiornik na nasiona. Nie są to jednak pojemniki, które sami zasypujemy ziarnem. Zbiorniczki te napełniane są automatycznie z tylnej komory głównej skrzyni. Stanowią one jedynie przejściowy rezerwuar materiału siewnego. Za niezakłócony dopływ nasion w strumieniu powietrza odpowiadają zainstalowane wewnątrz pojemników czujniki poziomu wypełnienia.
Agregaty z funkcją siewu punktowego mają dodatkowo założoną aparaturę do wytwarzania podciśnienia w komorach dozujących. Sercem systemu jest hydraulicznie napędzana dmuchawa. Kontrolę wielkości podciśnienia umożliwia wpięty w układ wakuometr.
Za regulację odstępu nasion w rzędzie odpowiada terminal pokładowy w kabinie. Zmiana gęstości siewu związana jest ze zmianą obrotów elektrycznie napędzanych tarcz pojedynkujących. Przy każdej z nich znajdziemy zgarniacz nadmiaru nasion z czterostopniową regulacją. Nad prawidłowym pojedynkowaniem czuwają fotokomórki.