Kuhn Striger drugiej generacji
Agregat do uprawy pasowej Striger francuskiej marki Kuhn miał swoją premierę w 2012 r. Został on wprowadzony do oferty po trzyletnich testach. Po ośmiu latach od narodzin tej konstrukcji w szeregach producenta z Saverne pojawia się druga, gruntownie zmodernizowana generacja Strigera.
Na pierwszy rzut oka zauważymy zupełnie inne zawieszenie. Wcześniejsze kultywatory pasowe utrzymywały zadaną głębokość roboczą dla wszystkich rzędów roboczych centralnie. Dzięki wprowadzeniu zawieszenia poszczególnych sekcji na przegubowym czworoboku, każda z nich indywidualnie i bardziej precyzyjnie dopasowuje się do rzeźby terenu.
Przeciwległe ramiona równoległoboków powiązane są siłownikami dwustronnego działania oraz współpracującym z nimi akumulatorem hydraulicznym. Dzięki temu możemy regulować docisk sekcji do podłoża, a ponadto rozwiązanie to pełni rolę bezpiecznika typu non-stop.
Kuhn Oceanis 2 z większą precyzją i bezpieczeństwem
Warto jednak dodać, że każdy element roboczy w danym rzędzie ma swoją własną ochronę przez przeciążeniem. Krój, rozgarniacz dyskowy i talerze osłonowe zabezpieczone są mechanicznie poprzez sprężyny śrubowe, zaś łapa za pomocą wyzwalacza hydropneumatycznego.
Jak podkreśla producent, w agregatach Striger wprowadzono wiele zmian podyktowanych doświadczeniami polowymi i oczekiwaniami użytkowników pod kątem eksploatacji sprzętu.
Każda sekcja robocza zamontowana na hydraulicznie sterowanym układzie równoległobocznym z dwoma kołami podporowymi, indywidualnie dostosowuje swoje położenie w zależności od ukształtowania terenu. Zawieszenie takie gwarantuje stałą głębokość roboczą oraz głębokość wysiewu nawozu w każdym rzędzie, co z kolei zapewnia równomierny rozwój korzeni.
W nowej serii kultywatorów do uprawy w technologii Strip-Till, firma Kuhn położyła duży nacisk na uproszczenie regulacji poszczególnych części agregatu. Wprowadzono m.in. hydrauliczną regulację docisku wałków doprawiających z ciągnika. Elementy te można także całkowicie unieść i pracować bez nich, np. w mokrych warunkach bądź przy przejeździe jesiennym w ciężkiej glebie.
Tarcze rozgarniające są regulowane z tyłu, w celu dostosowania do warunków glebowych i ilości resztek roślinnych. Ich nowa konstrukcja zapobiega owijaniu resztek roślin. Oczyszczacze posiadają również regulację nacisku na glebę oraz punktu schodzenia się.
Kuhn Espro z podsiewem nawozu
Talerze ograniczające wyrzucanie gleby poza uprawiany rząd mogą być regulowane w bardzo szerokim zakresie: przesunięcie wzdłuż kierunku jazdy, przesunięcie boczne, kąt roboczy, głębokość robocza i nacisk na glebę. Takie spektrum ustawień pozwala dokładnie uprawić pas gleby i odseparować go od międzyrzędzi.
Bazując na doświadczeniach z dwóch fabryk specjalizujących się w sprzęcie do uprawy gleby: Châteaubriant we Francji i w Hutchinson w USA, firma Kuhn stworzyła nową koncepcję zęba i dłuta, która opiera się na systemie szybkiej wymiany.
Dolna część redliczki posiada boczne lemiesze, których zadaniem jest podcięcie gleby na całej szerokości uprawianego pasa. Dłuto w przedniej części ma smukłą krawędź, co poprawia przepływ gleby i redukuje zapotrzebowanie na moc. Dzięki utwardzanej powłoce, elementy robocze wolniej się zużywają i pozwalają na oszczędności.