Konferencja Väderstad - wyniki doświadczeń polowych 2017
W grudniu 2017 r. w zamku Topacz k. Wrocławia Väderstad zorganizował konferencję podsumowującą wyniki polowych doświadczeń z udziałem maszyn siewnych i narzędzi uprawowych tej szwedzkiej marki.
Wyniki doświadczeń, ale nie tylko prowadzonych badań przedstawiło pięciu prelegentów. O konieczności kompleksowego traktowania uprawy i siewu mówił Prof. Tomasz Piskier z Katedry Biologicznych Podstaw Rolnictwa Politechniki Koszalińskiej. Przeprowadził on pomiary grubości szyjki korzeniowej rzepaku w okresie kwitnienia. Grubość szyjki jest parametrem, który decyduje o wielkości plonu tej rośliny. Jak pokazały wyniki doświadczeń z rzepakiem, najgrubsze szyjki korzeniowe miały rośliny po uprawie głębokiej agregatem TopDown, na głębokości 28 cm i wysiewane punktowo siewnikiem Tempo. Podobne wyniki dały również egzemplarze rosnące na polu uprawianym orkowo i wysiewane siewnikiem StripDrill. Zastosowana tutaj technologia Strip Till, miała na celu odwołanie się do standardu uprawy, jaką była w tym założeniu orka na 25 cm. Prelegent przedstawił wyników swoich badań w procentach. Okazało się, że najlepszy wpływ na grubość szyjki korzeniowej rzepaku ma siew punktowy maszyną Tempo (6,9%), a nieco mniejszy – 5,8% - system siewu pasowego – StripDrill, w porównaniu do kontroli - siewu siewnikiem rzędowym - Spirit. Z kolei w przypadku porównania wpływu technologii uprawy gleby na badany parametr – najlepsze wyniki w porównaniu do kontroli (orki), zanotowano dla głębokiej uprawy agregatem TopDown – 7,1%, z kolei dla uprawy płytkiej tym samym narzędziem zanotowano różnicę wynoszącą zaledwie 3,6%.
Kultywator Väderstad TopDown
W przypadku kombinacji rodzaju uprawy i technologii siewu – najlepsze rezultaty otrzymano w uprawie głębokiej przez TopDown i siewie punktowym. W takiej konfiguracji wyniki pomiarów szyjki korzeniowej były lepsze od kontroli aż o 18,9%. Warto zauważyć, że w przypadku kombinacji TopDown (zarówno w uprawie płytkiej jak i głębokiej) w połączeniu z siewnikiem Spirit i siewem pasowym uzyskano zbliżone wyniki - odpowiednio 7 i 7,8%.
Gruba szyjka - zapowiedzią wysokich plonów
Prof. Piskier wskazał na istotną korelację pomiędzy grubością szyjki korzeniowej rzepaku, a wysokością plonów rzepaku (odmiany hybrydowej). Najlepsze plony rzepak uzyskał przy uprawie głębokiej (TopDown na 28 cm) – wyższe o 7,9% od założeń kontrolnych, z kolei poniżej kontroli plonowały rośliny po uprawie płytkiej TopDownem (15 cm) – bo o 6,5% mniej od standardu. W porównaniu technologii siewu, najlepsze wyniki osiągnął siew punktowy, który dał plon wyższy o 5,6%, z kolei siew pasowy dał plon wyższy od kontroli o niespełna 4%. Wniosek jest taki, że jeżeli decydujemy się na uprawę pasową, od razu mamy wybór technologii uprawy głębokiej (co wynika z założeń tej technologii), z kolei jeśli wybierzemy uprawę uproszczoną pod rzepak i niezależnie od technologii siewu (tradycyjnej czy precyzyjnej) – musimy wykonać uprawę głęboką. I nie ma to większego znaczenia czy będzie to uprawa orkowa, czy bezorkowa. Z kolei porównując do siebie technologie wysiewu nasion – najlepszy wpływ na plonowanie ma siew punktowy. Niezależnie od rodzaju roku – mokry czy suchy – przeprowadzone badania wykazały istotny wpływ siewu punktowego na wielkość plonu rzepaku. Pomimo, że siew pasowy wykazuje także duże możliwości plonotwórcze, to siew punktowy gwarantuje, w porównaniu do uprawy pasowej, bardziej stabilne plony.