Xtender firmy Amazone to zbiornik zawieszany na tylnym TUZ ciągnika. W połączeniu z maszyną uprawową pozwala on na jednoczesne wykonywanie nawożenia i/lub siewu.
Takie połączenie pozwala przykładowo przeprowadzić nawożenie podstawowe, nawożenie wyrównujące w celu rozkładu słomy, podawanie startowej dawki nawozu dla poplonów albo tylko siew poplonów.
Amatechnika to organizowana cyklicznie co dwa lata impreza Amazone. Nowe technologie jakie przedstawiła niemiecka firma skupiały się na ulepszeniach oraz dopracowywaniu szczegółów w konstrukcji oraz sterowaniu maszyn. W tej...
Najważniejszym elementem XTender jest zbiornik ciśnieniowy o pojemności 4200 l, podzielony na dwie równe komory. Dzięki temu można go wykorzystać do jednoczesnej aplikacji nawozów i materiału siewnego albo też do równoczesnego podawania dwóch różnych rodzajów nawozu. Zbiornik jest wytłaczany bez narożników, krawędzi i spawów co sprawia, że nawóz i materiał siewny mogą być dozowane bez żadnych problemów. Rama zbiornika przewidziana jest dla ciągników o mocy do 600 KM i jak zapewnia producent punkt ciężkości maszyny położony jest blisko ciągnika.
Amazone XTender ma dwa napędzane elektrycznie dozowniki o możliwości aplikacji od 2 do 400 kg/ha. Zależnie od materiału siewnego lub nawozu do wyboru są różne wałki dozujące.
Jako wyposażenie specjalne Amazone oferuje również znany z techniki siewu terminal Twin3.0. Do obsługi można też wykorzystać albo terminal Amazone ISOBUS albo terminal ISOBUS ciągnika. Dzięki temu systemowi możliwe jest również nawożenie zmienne.
Aby agregatować XTender z kultywatorem Cenius-TX, producent oferuje specjalne zęby do aplikacji nawozu, które mogą być łączone z redlicami C-Mix 80, 100 albo z nowymi redlicami C-Mix-40. Regulowana blacha prowadząca na zębach pozwala wybrać, jak głęboko nawóz ma być odkładany za redlicami. Może to być 100% pod korzeń, 50% pod korzeń i 50% na powierzchni gleby lub też 100% blisko powierzchni gleby.
Nowa redlica C-Mix- 40 została przez firmę Amazone zbudowana do spulchniania gleby na głębokość roboczą do 30 cm. W porównaniu do redlicy C-Mix 80 wyróżnia ją zmniejszone zapotrzebowanie na siłę uciągu. Na czubku redlicy znajduje się płyta z utwardzanego metalu znacznie zmniejszająca ścieranie redlicy, w wyniku czego przez cały okres użytkowania redlicy nie jest wymagane korygowanie głębokości roboczej.