Agregat ścierniskowy Kuhn Cultimer L 100
W 2013 r. francuski producent sprzętu rolniczego z Saverne wprowadził do oferty nowe półzawieszane grubery serii Cultimer L 1000. Kolejnym krokiem są zmodernizowane narzędzia zawieszane do uprawy ściernisk Cultimer L 100.
Nową serię tworzą cztery modele. Dwa mniejsze, o szerokościach roboczych 3 i 3,5 m mają sztywną ramę. Agregaty cztero- i pięciometrowe są z kolei hydraulicznie składane do transportu.
Główna sekcja robocza nowych kultywatorów to trzy rzędy zębów 3D. Analogicznie do wprowadzonych trzy lata wcześniej większych braci, elementy te są zabezpieczone podwójnymi sprężynami z siłą wyzwalania 600 kG. Zęby są całkowicie bezobsługowe i mają zdolność poprzecznego omijania przeszkód, co zapobiega wyciąganiu kamieni na powierzchnię.
Kuhn Espro 4000 R
Agregaty Kuhn Cultimer L100 nadają się zarówno do płytkiej, średniej, jak i głębokiej uprawy do 35 cm. Na najpłytszą pracę, już od 3 cm pozwalają gęsiostópki o szerokości 35 cm. Typowe łapy, czyli redliczka o szerokości 80 mm wraz z bocznymi podcinaczami pozwalają na głębokość roboczą do 12 cm. Po odjęciu skrzydeł narzędzie możemy zagłębiać do 35 cm. Ponadto dostępne jest wąskie dłuto o szerokości 50 mm.
Nowością w agregatach podorywkowych z rodziny Cultimer L 100 jest centralna regulacja położenia talerzy niwelujących. Alternatywnie do wyrównywania powierzchni gleby po sekcji zębowej mogą być stosowane zagarniacze listwowe, tzw. hokeje. Producent poleca je na lekkie gleby z małą ilością resztek pożniwnych.
Najmniejszy gruber Cultimer L 300 wymaga ciągnika o mocy co najmniej 120 i maksymalnie 180 KM. Minimalne zapotrzebowanie na moc dla największego modelu producent określił na 200 KM, zaś górna granica to 300 KM.