Krone Premos 5000 – mobilna peleciarka. Złoto targów Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
07-11-2015,7:15 Aktualizacja: 12-11-2015,18:02
A A A

Przenośnik taśmowy transportuje materiał do najważniejszego zespołu peleciarki, czyli do dwóch matrycowych walców o średnicy 800 mm i szerokości 800 mm. Walce ważą po 1,3 t i synchronicznie się obracają z prędkością 20 obr./min. Na obwodzie walców znajdują się na przemian rzędy zębów i rzędy otworów. Zęby dolnego walca wnikają w otwory górnego i odwrotnie. Przenośnik taśmowy transportuje materiał pod dolnym walcem do szczeliny między walcami. Tu materiał jest zagęszczany i wciskany przez zęby do otworów do wnętrza walców. Towarzyszy temu temperatura od 70 do 100°C i ciśnienie do 2000 bar, co odpowiada naciskowi 2 t na cm2! Długość peletów jest regulowana przez listwę ścinającą.

Przenośniki ślimakowe znajdujące się wewnątrz walców podają pelety na prawo do przenośnika taśmowego, a z niego trafiają do rotacyjnego sita, gdzie następuje oddzielenie pyłu i odsianie drobnych zanieczyszczeń, po czym są gromadzone w zbiorniku o ładowności 5 t (ok. 9 m3). Przenośnik napełniający zbiornik jest wyposażony w czujnik ultradźwiękowy, regulujący jego położenie tak, aby wysokość spadku peletów była minimalna. W celu schłodzenia peletów do zbiornika od dołu jest wtłaczane powietrze. Wyprodukowany pelet ze zbiornika maszyny może być przeładowany na samochód i przewieziony do docelowego klienta lub składowany w pryzmie.

Maszyna jest wyposażona w zbiornik na wodę o pojemności 900 l i na melasę o pojemności 300 l. Pompa doprowadza wodę do zagęszczanego materiału, jeśli jego wilgotność jest niższa niż 10%. Spoistość peletów z materiału o wilgotności od 10 do 16% nie wymaga dodawania wody. W celu poprawienia jakości peletów można zastosować także melasę.

Wydajność peleciarki Premos 5000 wynosi do 5 t/h. Maszyna ważąca ok. 13 t i poruszająca się z prędkością od 3 do 4 km/h wymaga do napędu ciągnika o mocy powyżej 400 KM. Premos może być także eksploatowany stacjonarnie. Wymaga to zastosowania podajnika bel i zespołu walców rozluźniających materiał. Według danych formy Krone koszt produkcji peletów przy wykorzystaniu peleciarki stacjonarnej wynosi 200 euro/t, a przy zastosowaniu mobilnej peleciarki Premos 5000 do ok. 130 euro/t.

Maszyna pojawi się w sprzedaży w 2017 r.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
12/2024

Rozrzutnik do kurzaka i wapna

Faresin wdraża sztuczną inteligencję

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. I

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT