Ponad 8 tysięcy traktorów z rejestracją w pierwszym kwartale
Przez pół roku Polacy zarejestrowali w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) ponad 722 tysiące pojazdów - 395 tysięcy w pierwszych trzech miesiącach.
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło zestawienie dotyczące pojazdów, które od początku stycznia do końca czerwca zostały po raz pierwszy zarejestrowane na terytorium Polski (wśród nich znajdują się również te, które wcześniej były rejestrowane w innych krajach).
John Deere serii 6M – szerszy wybór przekładni
Widać wyraźnie, że liczby w tym roku wyraźnie spadły, a powód jest oczywisty: koronawirus ze swoimi następstwami (ograniczone zakupy i inwestycje oraz działanie urzędów).
W pierwszym kwartale 2019 roku zarejestrowano około 80 tysięcy pojazdów więcej niż w tym okresie bieżącego roku, a biorąc pod uwagę drugie kwartały lat 2019-2020 przewaga sięgała na korzyść 2019 roku 176 tysięcy pojazdów.
Wracając do 395 tysięcy pojazdów zarejestrowanych w pierwszych trzech miesiącach tego roku, aż około 300 tysięcy pozycji dotyczy samochodów osobowych.
W tej grupie znalazło się także: niemal 1 tys. 100 autobusów, prawie 15 tys. 100 motocykli, niemal 3 tys. 800 motorowerów i prawie 1 tys. 700 samochodów specjalnych.
A ile zarejestrowano w tym czasie ciągników rolniczych? Według danych z CEPiKU - ponad 8 tys. 200. "Na horyzoncie widać już nadchodzące przyspieszenie. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba zarejestrowanych aut i motocykli" - podaje resort cyfryzacji.
Ciągniki i maszyny Kubota - certyfikat dla TIM
Jeśli chodzi o ciągniki i inne maszyny rolnicze, póki co, widać jeszcze po ogłoszeniach pewien zastój w handlu tymi używanymi. A i na nowe popyt jest oceniany jako umiarkowany.
Wyniki badania przeprowadzonego (w dniach 8-29 maja) przez CLIMMAR - organizację, do której należy Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych - dotyczącego wpływu pandemii na europejskich dealerów pokazują, że 80 proc. uczestników odczuwa negatywnie skutki zaistniałej sytuacji. Dotyczy to właśnie w szczególności sprzedaży nowych maszyn.
"Perspektywy na nadchodzące miesiące są pesymistyczne w odniesieniu do rozwoju portfela zamówień i obrotów firm dealerskich. Ponad 70 proc. z nich wskazuje, że oczekuje znacznego spadku, z czego 16 proc. firm spodziewa się nawet spadku o ponad 25 proc." - czytamy w witrynie PIGMiUR.