Dobieramy nowy ciągnik do maszyny
Pomiary i diagnostyka
Pan Janusz chcąc wyjaśnić sprawę zlecił firmie „44tuning” wykonanie diagnostyki i pomiarów mocy silnika, czy deklarowana moc faktycznie jest w jego ciągniku. Pomiary wykazały, że moc silnika jest bliska normy jednak charakterystyka pracy niezbyt pozwala na efektywną pracę z zakupioną maszyną. Silnik uzyskuje moc w bardzo wysokich obrotach, a moment obrotowy maksymalny w zbyt niskich. Ponadto powyżej 25oC temperatura w układzie doładowania sięga 65oC i sprawność silnika znacząco spada.
Okazuje się również, że przy obrotach, na których ciągnik powinien pracować (w zakresie maksymalnego momentu obrotowego) dysponuje on mocą jedynie 123 KM (110 KM na WOM). Zatem zbyt niską, aby swobodnie ciągnąć wspomnianą maszynę bez znacznych przeciążeń dla silnika.
Wiedza folderowa
Prawdopodobnie sprzedawca opisywanego ciągnika dobierając jego moc pod maszynę skorzystał ze swojej wiedzy, którą zdobył czytając foldery firmowe. W efekcie porównując zapotrzebowanie mocy maszyny do mocy ciągnika wziął pod uwagę inne warunki pomiarowe.
Wprowadzony nieco w błąd przez różne normy mocy, w jakich producenci podają moce silników i z braku informacji o użytecznej mocy sprzedawanego ciągnika spowodował poważny w skutkach problem dla pana Janusza. Ponadto sprzedawca przyjął zbyt mały zapas mocy na wypadek większych obciążeń spowodowanych różnymi oporami gleb mozaikowatych.
Ze 163 zostało 120
Firma „44tuning” wykonując tysiące pomiarów mocy w ciągnikach rolniczych w tym także testy polowe ustaliła, że nie można sugerować się mocą nominalną silnika przy doborze maszyn. Często znacznie różni się ona w zależności od normy, w jakiej producent podaje moc silnika. Bywa też tak, że jest ona osiągana przy zbyt wysokich obrotach.
Dlatego chcąc poprawnie ustalić moc użyteczną ciągnika powinniśmy zapytać sprzedawcę o wyniki pomiaru jego mocy na WOM. Następnie należy ustalić, jaką mocą na WOM dysponuje dany silnik przy obrotach momentu maksymalnego (często 1400-1500 na minutę). Dopiero tą moc możemy uznać, jako prawidłową przy doborze maszyny. Zatem na przykładzie ciągnika pana Janusza, który dysponuje mocą silnika 163 KM może on pracować bezpiecznie i ekonomicznie z maszyną mającą zapotrzebowanie do 120 KM.