Claas proponuje system CEMOS, który krok po kroku podpowiada jak optymalnie ustawić traktor zagregowany z danym sprzętem, a nawet samo narzędzie. Będzie on dostępny do ciągników Claas z przekładnią bezstopniową i terminalem dotykowym.
CEMOS wchodzi do oferty marki Claas od kwietnia 2020 r. Można go zamawiać jako opcję w ciągniku nowym lub jako doposażenie do używanego. Traktor musi jednak być wyposażony w bezstopniową przekładnię CMATIC i terminal obsługowy CEBIS z funkcją dotykową.
Claas zaprezentował ciekawe rozwiązanie dla swoich dużych ciągników kołowych, mające na celu zwiększenie tzw. trakcji i ograniczenie ugniatania gleby. Claas wprowadza do oferty dwa ciągniki z gąsienicami. Jednak nie będą to pojazdy...
W praktyce doposażenie ciągnika w CEMOS polega na wgraniu do jego terminala dodatkowego oprogramowania. Następnie po kliknięciu w okienko z nazwą "Optymalizacja", system prowadzi operatora krok po kroku jak ustawić traktor do pracy ze zagregowanym narzędziem przyczepianym (obecnie CEMOS nie wspiera pracy z narzędziami zawieszanymi i maszynami napędzanymi od WOM).
To operator ciągnika decyduje, kiedy z systemu skorzysta. Pierwszą jego czynnością jest wpisanie danych sprzętu, z którym traktor będzie pracował (m.in. szerokość robocza, masa, środek ciężkości). Następnie na podstawie tych informacji i zapisanych w systemie o oponach (po wymianie na inne można te dane zmienić) CEMOS podpowiada jakie powinno być balastowanie i ciśnienie powietrza w oponach. W pierwszym przypadku zalecenia dotyczą obciążników przednich i tylnych oraz montowanych na felgach kół. W przypadku, gdy system proponuje założenie np. przedniego obciążnika o danej masie, a posiadamy inny, to należy wpisać masę obciążnika, który mamy w gospodarstwie. Wtedy algorytm aplikacji poda nową zalecaną wartość ciśnienia w oponach. Ponadto do systemu można wpisać wiele innych dodatkowych danych takich jak m.in. wilgotność i rodzaj gleby oraz ustawioną głębokość roboczą.
W czasie procesu optymalizacji CEMOS prosi jeszcze o wybranie strategii pracy. ‒ Zgodnie z wyborem operatora, celem może być albo najwyższa możliwa wydajność powierzchniowa, albo optymalne zużycie paliwa. Warto podkreślić, że system każdorazowo określa najpierw stan rzeczywisty, a następnie prowadzi operatora przez różne propozycje optymalizacji. Wynik zmienionych ustawień jest od razu wyświetlany, a operator decyduje, czy chce je zachować, czy też powrócić do sytuacji wyjściowej ‒ mówi dr Barbara Raba, menadżer ds. ciągników w Claas Polska..
W ramach CEMOS dostępny jest również asystent ustawień narzędzia zagregowanego z ciągnikiem. Na razie dotyczy on pługa, ale docelowo system wzbogacany będzie o podpowiedzi dla innego sprzętu w tym maszyn do zbioru zielonek. W przypadku narzędzia do orki należy wybrać jego producenta i model oraz po podaniu głębokości roboczej stosować się do kolejnych kroków podpowiadanych przez elektronicznego asystenta. Pomoże on ustawić m.in. szerokość pierwszej skiby pługa i jego punkt uciągu. ‒ CEMOS dla ciągników również tutaj, krok po kroku prowadzi operatora na podstawie jasnych wskazówek postępowania. Objaśnienia i schematy narzędzia pomagają dokonać właściwych ustawień w odpowiednim miejscu ‒ zapewnia dr Barbara Raba.