Rolnicy na zakupach. Ciągniki pozytywnie zaskoczyły, przyczepy na ostrym zjeździe
We wrześniu br. zakupiono nieco więcej nowych ciągników niż w sierpniu br., ale znacznie mniej nowych przyczep, najmniej w tym roku - poinformowała PAP Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Dodała, że stale rosną zakupy maszyn używanych.
We wrześniu br. zarejestrowano 685 nowych ciągników rolniczych, o 80 sztuk więcej niż w sierpniu br. W sumie od początku roku rolnicy nabyli 5864 szt. nowych ciągników, tj. o 18,2 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych PIGMiUR.
"Wrzesień dla rejestracji podstawowej kategorii maszyn rolniczych, jakie stanowią nowe ciągniki, wydaje się lekko pozytywnie zaskakiwać. Widać tu lekki wzrost w stosunku do sierpnia, kiedy zwykle do czynienia mamy z sezonowym, bo związanym np. ze żniwami, zwiększeniem inwestycji w nowy sprzęt" - skomentował ekspert Izby Hubert Seliwiak.
Najpopularniejszą marką nowych ciągników jest John Deere. W tym roku zakupiono 889 szt. ciągników tej marki. We wrześniu udziały tej firmy na polskim rynku wynoszą 15,2 proc. Drugie miejsce zajmuje New Holland, a trzecie Kubota.
Dodatkowe miliony euro na dotacje do zakupu maszyn rolniczych. Resort przesuwa środki
Izba zwraca uwagę na wyraźnie spadkową tendencję w zakupie przyczep. We wrześniu 2024 r. zarejestrowano ich 356 szt. Był to miesiąc o najmniejszej liczbie rejestracji przyczep w tym roku. W sumie przez dziewięć miesięcy 2024 roku zarejestrowanych zostało 4200 nowych przyczep - o 16,9 proc. mniej niż przed rokiem. Najpopularniejsze marki to: Pronar, Metal-Fach i Metaltech.
W opinii Seliwiaka, brak środków z ARiMR wstrzymuje inwestycje w nowy sprzęt, dlatego rolnicy coraz częściej kupują maszyny z "drugiej ręki".
Według statystyk PIGMiUR, w tym roku (I-IX) zakupiono 18 275 używanych ciągników, o 6,8 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r. Najchętniej kupowane są traktory marki John Deere. Ale w przypadku ciągników w kategorii powyżej 20 lat, liderem pozostaje Ursus.
Podobny trend jest w segmencie używanych przyczep "z drugiej ręki", ich zakup w ciągu roku wzrósł o 7,6 proc. – poinformowała PIGMiUR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś