PIGMiUR: w styczniu nadal spadek rejestracji nowych maszyn rolniczych
Nadal spada liczba rejestracji, a więc de facto sprzedaży, nowych maszyn rolniczych, głównie ciągników – wynika z pierwszego w tym roku zestawienia Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Natomiast notowany jest wzrost zakupu maszyn na rynku wtórnym.
"Nabywcy wciąż okazują wstrzemięźliwość wobec inwestycji w nowy sprzęt, na które mają do dyspozycji dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wydaje się, że czekają na razie na efekty działań nowych władz w sprawach, które przyczyniły się do zwiększenia pesymizmu wśród producentów rolnych i hodowlanych, czyli np. kryzysu zbożowego czy zalania polskiego rynku określonymi produktami zza wschodniej granicy, bez wystarczających mechanizmów regulujących i kontrolnych" - skomentował prezes PIGMiUR Wojciech Bury.
Ożywienie na rynku ciągników. Końcówka 2023 r. przyniosła rekord
"Po całym 2023 roku, kiedy w dwóch podstawowych kategoriach maszyn rolniczych Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) odnotowała spadek, na razie utrzymuje się brak odbicia w liczbie zarejestrowanych nowych ciągników" - czytamy w komunikacie Izby.
Najmniej nowych przyczep od 2 lat
W styczniu zarejestrowano ich 696, tj. niewiele mniej niż w poprzednich latach. W zeszłym roku było to bowiem 712, zaś dwa lata temu 719. Tegoroczny styczniowy wynik jest więc o 2,2 proc. niższy niż przed rokiem.
Według danych Izby, w styczniu liderem wśród zarejestrowanych nowych ciągników był New Holland (189 rejestracji, 27,2 proc. udziałów), na drugim miejscu uplasowała się Kubota (107 sztuk, 15,4 proc. udziałów), a na trzecim – John Deere, z liczbą 59 rejestracji i 8,5 proc. udziałów.
Najwięcej nowych rejestracji w styczniu odnotowano w woj. mazowieckim, drugie miejsce przypadło woj. łódzkiemu, a trzecie – woj. kujawsko-pomorskiemu.
Podobny trend jest w przypadku przyczep. W styczniu 2023 r. zarejestrowano ich 414 - to najmniejsza liczba rejestracji w ciągu ostatnich dwóch lat. W stosunku do ubiegłego roku Izba notuje spadek o 88 szt., co oznacza spadek o 17,5 proc. Pozycję lidera zajmuje Pronar ze 112 sztukami zarejestrowanych nowych przyczep. Kolejne miejsca zajmuje Metal-Fach i Metaltech.
Kasacje obrońców w procesie za paserstwo i legalizację ciągników kradzionych m.in. we Włoszech. Maszyny kupowali rolnicy
Rosną zakupy maszyn używanych
Według Izby, na razie spadki te będzie trudno zahamować, bowiem od blisko miesiąca obowiązuje ustawa o pożyczkach lombardowych, której przepisy komplikują pozyskanie przez nabywców tzw. wkładu własnego wymaganego przy finansowaniu nowych maszyn rolniczych i de facto nabywca musi posiłkować się własnymi oszczędnościami.
Kolejny miesiąc z rzędu rośnie zakup używanych maszyn. W styczniu zanotowano 2410 rejestracji, o ponad 19 proc. więcej (386 szt.) niż w rok wcześniej. Liderem jest tu John Deere, z 425 używanymi ciągnikami i 17,5 proc. udziałów, i to w 3 kategoriach wiekowych: 3-5, 6-10 i 11-20 lat. W najstarszej zaś kategorii, powyżej 20 lat, liderem jest Ursus.
W ubiegłym roku zarejestrowano 10,3 tys. nowych ciągników, a więc o ponad 12 proc. mniej niż rok wcześniej. Jak wynikało z analizy PIGMiUR, przyczyną tego mogło być ogólne pogorszenie nastrojów w rolnictwie, spowodowane m.in. kryzysem na rynku zbożowym czy inflacją.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś