Nowe ciągniki i przyczepy w dołku. Rośnie obrót maszynami na rynku wtórnym
Spada sprzedaż nowych traktorów. W sierpniu zarejestrowano ich 605 - o 107 mniej niż w lipcu. Od początku roku rolnicy kupili 5179 nowych traktorów, czyli o 16,8 proc. mniej niż w ubiegłym roku - poinformowała PAP Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).
Podobnie jest z drugą podstawową kategorią wykorzystywanych przez rolników nowych maszyn, jaką są przyczepy. W sierpniu PIGMiUR odnotowała aż o 509 mniej ich rejestracji niż miesiąc wcześniej.
Analitycy Izby wskazują, że na razie dane o rejestracji (czyli de facto sprzedaży) nowych maszyn rolniczych w lipcu okazały się jednorazowym, a do tego sezonowym odbiciem. W sierpnie nastąpił powrót do wyraźnie już wcześniej zaznaczonej tendencji spadkowej dla dwóch podstawowych kategorii maszyn, czyli nowych przyczep i ciągników. "Najwyraźniej okres największych zakupów nowych ciągników przypadł na miesiące poprzedzające żniwa, a więc przede wszystkim na lipiec. Rolnicy dalej prezentują ostrożność w inwestycjach w nowy sprzęt" – skomentował analityk Hubert Seliwiak.
W lipcu br. zarejestrowano 712 ciągników wobec 605 takich maszyn w sierpniu br.
Według PIGMiUR, pozycję lidera sprzedaży ciągników z udziałami rynkowymi wynoszącymi 15,5 proc. utrzymuje John Deere. Drugie miejsce zajmuje Kubota z 12 proc., a kolejne New Holland z 11,9 proc. udziałem w rynku. Najwięcej nowych rejestracji odnotowano w województwach mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim.
Trzecie podejście do sprzedaży zakładów Ursus S.A. Cena spadła o 25 mln zł
Taka sama tendencja zarysowuje się w drugiej podstawowej kategorii nowych maszyn, czyli przyczep rolniczych - wskazuje Izba. W sierpniu 2024 r. zarejestrowano ich 409 i jest to mniej niż połowa przyczep zarejestrowanych miesiąc wcześniej. W sumie przez osiem miesięcy 2024 roku zarejestrowano 3844 nowych przyczep, a więc mniej o 860 niż w takim samym okresie zeszłego roku (spadek o 18,3 proc. r/r).
Najpopularniejszymi markami w tej kategorii pozostają Pronar, Metal-Fach i Metaltech.
Natomiast stale rośnie obrót maszynami rolniczymi na rynku wtórnym. Po ośmiu miesiącach br. zarejestrowano ponad 16,6 tys. ciągników „z drugiej ręki”, czyli o ponad 1,2 tys. więcej niż przed rokiem (o 8 proc. więcej).
Rolnicy najchętniej kupują traktory marki John Deere w każdej z kategorii wiekowych: 3-5, 6-10 i 11-20 lat. W sumie właściciela zmieniło ponad 2,7 tys. takich maszyn. W najstarszej kategorii - powyżej 20 lat liderem jest marka Ursus.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś