Produkcja trzody w cyklu jedno czy trzytygodniowym?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-03-2016,8:00 Aktualizacja: 25-03-2016,13:51
A A A

Maciory muszą być podzielone na grupy technologiczne. Dzięki temu produkcja prosiąt jest rytmiczna, a przede wszystkim hodowcy mogą łatwiej nią zarządzać. W Polsce najpopularniejsze są dwa cykle produkcyjne, jednotygodniowy i trzytygodniowy.

Lochy w większości gospodarstw są dzielone na grupy technologiczne jedno lub trzytygodniowe. W pierwszym przypadku porodu odbywają się co tydzień, w drugim co trzy tygodnie. Który cykl jest lepszy?

- Stado podstawowe o liczebności powyżej 200 loch powinno być dzielone na grupy tygodniowe, ponieważ cykl ten sprawdza się lepiej w dużych fermach. Hodowcy posiadający do 200 macior lepiej poradzą sobie w cyklu trzytygodniowym - mówi Andrzej Komornicki z firmy Hodowca.

Jak podzielić maciory na grupy? Załóżmy że stado podstawowe liczy 110 loch. Liczba grup to okres międzymiotu wynoszący 21 dni podzielony przez długość cyklu produkcyjnego czyli 1 lub 3 tygodnie. W cyklu jednotygodniowym będziemy więc mieli 21 grup, a w trzytygodniowym 7 grup.

Liczebność loch w grupie obliczamy dzieląc liczbę miotów czyli liczbę loch pomnożoną przez częstotliwość oproszeń przez liczbę cykli. Dla cyklu jednotygodniowego wyliczenia te prezentują się następująco: 269,5 (110 loch x 2,45 cyklu produkcyjnego) podzielone przez 52,17 (tygodnie w roku) daje 5,16 czyli w przybliżeniu 6. Analogicznie jest w cyklu trzytygodniowym z tym, że liczba tygodni została podzielona przez trzy co w efekcie daje grupę liczącą 16 macior.

- Cykl trzytygodniowy w przypadku mniejszych gospodarstw ułatwia organizację pracy w chlewni, umożliwia wprowadzenie zasady całe pomieszczenie pełne - całe pomieszczenie puste a także produkcję większej jednorazowej partii warchlaków przy wykorzystaniu mniejszej liczby pomieszczeń - tłumaczy Andrzej Komornicki.

Chcesz wiedzieć więcej? ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA