"Nie" dla okresu ochronnego dla loch dzika
Krajowa Rada Wieprzowiny apeluje Ministra Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski o nie wprowadzanie okresu ochronnego dla loch dzika.
ASF. Populację dzików trzeba ograniczyć dla ich dobra
"Chcielibyśmy wyrazić nasz stanowczy sprzeciw wobec tego pomysłu, opierając się na kilku istotnych argumentach" czytamy w liście KWR do ministra klimatu.
Hodowcy i przetwórcy należący do KRW zwracają uwagę na biologię rozrodu dzików.
Locha dzika może być w ciąży dwa razy w roku, a każdy miot może liczyć od 2 do 12 prosiąt.
Populacja dzików może się więc szybko zwiększać, co w połączeniu z okresem ochronnym prowadziłoby do znaczącego wzrostu liczby tych zwierząt.
Dziki są głównym wektorem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), choroby, na którą nie ma skutecznych leków ani szczepionki.
Raport ASF. O połowę mniej ognisk u dzików niż w 2023 roku
Wzrost populacji dzików bez wątpienia przyczyniłby się do szybszego i szerszego rozprzestrzeniania się tego wirusa.
ASF stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej i może prowadzić do znacznych strat ekonomicznych w rolnictwie, a także zagrozić populacji samego dzika.
"Dodatkowo, wzrost liczby dzików może prowadzić do większych szkód w uprawach rolnych, co negatywnie wpływa na działalność rolników i gospodarkę rolną" podkreśla KRW.
Rolnicy już borykają się z problemami związanymi z niszczeniem plonów przez dziki, a wprowadzenie okresu ochronnego tylko pogłębiłoby te trudności.
"Mając na uwadze powyższe argumenty, uważamy, że wprowadzenie okresu ochronnego dla dzika byłoby niekorzystne zarówno dla zdrowia publicznego, jak i dla gospodarki rolnej. Apelujemy o ponowne rozważenie tej propozycji i odstąpienie od jej realizacji" pisze KRW.
Pismo KRW w sprawie okresu ochronnego dla loch dzika znajdziesz TUTAJ