ASF. W 5 najnowszych ogniskach zabito niemal 200 świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-08-2020,11:10 Aktualizacja: 27-08-2020,11:07
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 5 najnowszych ognisk ASF w tym roku w Polsce. Ponadto na mapę zostało naniesione kolejne, już 72. ognisko, które wybuchło w województwie lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 52 ogniska ASF w woj. lubelskim, 7 ognisk w woj. warmińsko-mazurskim, 6 ognisk na Podkarpaciu, 2 ogniska w woj. lubuskim, wielkopolskim i mazowieckim oraz 1 ognisko w woj. dolnośląskim.

Liczba świń zabitych z powodu ASF-u w 2019 r. w 48 ogniskach wyniosła łącznie 35288 sztuk. W tym roku do 27 sierpnia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła już 72 ogniska. W 71 udokumentowanych znajdowało się łącznie 45844 świń.

  • W Polsce do 26 sierpnia potwierdzono 72 ogniska ASF
  • W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzone były 44 ogniska ASF
  • Najwięcej ognisk ASF, aż 52, wybuchło w woj. lubelskim
  • W 2019 r. z powodu ASF służby zabiły 35288 świń
  • W 2020 r. do tej pory z powodu ASF służby zabiły 45844 świń

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Lubelszczyzna

71 ognisk ASF. Czekamy na szczegóły

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę 5 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Jedno z nich wybuchło w woj. warmińsko-mazurskim, a cztery w lubelskim. Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 51 ognisk ASF w woj....

Z powodu ASF zabito 189 świń

Ogniska ASF nr 67 - 71 w 2020 roku zostały wyznaczone na podstawie wyników badań otrzymanych 25 sierpnia z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

67. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 151 świń, położonym w miejscowości Klewki w gminie Purda w powiecie olsztyńskim w woj. warmińsko-mazurskim.

68. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Kunki w gminie Susiec w powiecie tomaszowskim w woj. lubelskim.

Ognisko ASF nr 68 zostało wykryte w wyniku likwidacji świń w tym gospodarstwie, wyznaczonym jako kontaktowe do ogniska wcześniej stwierdzonego w tej miejscowości.

69. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń, położonym w miejscowości Czartowiec w gminie Tyszowce w powiecie tomaszowskim w woj. lubelskim.

dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

ASF dziesiątkuje dziki. Co mówią o tym eksperci?

Inspekcja Weterynaryjna w dniach od 14 do 20 sierpnia potwierdziła 48 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Liczba przypadków ASF przekroczyła tym samym 3 tysiące i obecnie wynosi...

70. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w miejscowości Markowicze w gminie Księżpol w powiecie biłgorajskim w woj. lubelskim.

71. ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń, położonym w miejscowości Perespa w gminie Tyszowce w powiecie tomaszowskim w woj. lubelskim.

Na mapie pojawiło się również 72. ognisko ASF w 2020 r. Wybuchło ono w pobliżu miejscowości Majdan Nowy w powiecie biłgorajskim w woj. lubelskim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA