"Plusy dodatnie" i "minusy ujemne" za dobrostan zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-09-2020,14:45 Aktualizacja: 16-09-2020,14:52
A A A

Producenci z dobrostanem będą mieli na rynku poważny "plus dodatni", a "minus ujemny" ci bez dobrostanu – stwierdził ma Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa.

Dyskusje o hodowli i sposobach utrzymywania zwierząt wzmógł hucznie ogłoszony przez rządzących projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, zawierający tzw. piątkę dla zwierząt.

centralny rejestr zwierząt oznakowanych, czipowanie psów i kotów, ministerstwo rolnictwa

Ministerstwo tworzy bazę zaczipowanych zwierząt

W resorcie rolnictwa podpisano list intencyjny o utworzeniu centralnej bazy ewidencyjnej o każdym zaczipowanym zwierzęciu. W pierwszej kolejności będzie dotyczył psów oraz kotów i ma przeciwdziałać ich bezdomności. - Powszechne...

"W kulturze chłopskiej i etyce rolniczej, które znam bo w nich wyrosłem, kto nie szanował zwierząt, ten sam szacunku nie miał. Myślę, że wyścig produkcyjny tych wartości jeszcze ze wsi nie wyparł. Prawdziwy, godny rolnik i dobrostan zwierząt to nie przeciwieństwo lecz jedność" - podkreślił na twitterowym koncie Wojciechowski.

Jak dodał, w unijnej strategii F2F przewiduje się wprowadzenie oznaczeń dobrostanu zwierząt, uwzględniających metody hodowli, transportu i uboju. W efekcie producenci z dobrostanem będą mieli na rynku poważny "plus dodatni", a "minus ujemny" ci bez dobrostanu.

Co to będzie oznaczać w praktyce? Otóż według unijnego komisarza będzie znak informujący o dobrostanie, czyli pochodzeniu zwierzęcia z humanitarnej hodowli, transportu i uboju. "Konsument zdecyduje, czy go ten znak obchodzi, czy nie. Zdaje się jednak, że większość będzie obchodził" - wskazał polityk.

ustawa o ochronie zwierząt, zwierzęta futerkowe, ubój rytualny, michał moskal, schroniska dla zwierząt,

Koniec z łańcuchami dla psów i hodowlą zwierząt futerkowych

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych i koniec z łańcuchami dla psów - zapowiada Michał Moskal, szef Forum Młodych PiS o projekcie dotyczącym ochrony zwierząt. - W...

Czy to jednak nie oznacza dodatkowej armii urzędników choćby m.in. do kontroli gospodarzy?

"Nie, zaoferowane zostaną pieniądze dla tych, którzy dobrowolnie będą chcieli spełniać wysokie normy dobrostanu i będą sprzedawali zwierzęta ze znakiem dobrostanu. Jeśli nie zechcą, to funduszy ani znaku nie wezmą. I wtedy nie będą mieli urzędnika ani kontroli" - wyjaśnił komisarz.

Jednocześnie zaznaczył, że strategia F2F przewiduje też przegląd i weryfikację unijnych przepisów i norm w zakresie dobrostanu.

"Nie wszystkie są dobre, to już wiemy (…) Jednym z kryteriów dobrostanu jest trzymanie zwierząt w warunkach pozwalających im w możliwie największym stopniu zachowywać się w sposób właściwy dla danego gatunku. W ciasnej klatce raczej trudno o zachowanie właściwe dla jakiegokolwiek gatunku" - napisał na koniec Janusz Wojciechowski.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA