Hodowcy chętnie korzystają z nowej możliwości rejestracji zwierząt
Ponad 47 tys. dyspozycji złożyli rolnicy w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania nowego portalu do rejestracji zmian w stadach zwierząt (IRZplus) - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Portal został uruchomiony pod koniec sierpnia. Już w dniu startu gospodarze wykonali za jego pośrednictwem 2 tys. dyspozycji. Elektroniczny portal IRZplus to przede wszystkim wygoda dla posiadaczy zwierząt, umożliwia załatwienie spraw bez konieczności wychodzenia z domu.
Zmieniają się zasady identyfikacji i rejestracji zwierząt gospodarskich
IRZplus łączy zalety elektronicznej księgi stada, gromadzącej wszystkie potrzebne rolnikowi informacje o hodowanych przez niego krowach, kozach, świniach czy owcach oraz platformy umożliwiającej załatwianie urzędowych spraw wymaganych przy posiadaniu zwierząt gospodarskich.
Korzystanie z Portalu IRZplus znacznie ułatwia składanie zgłoszeń przemieszczeń zwierząt, np. kupno-sprzedaż.
Jeśli jedna strona złoży zgłoszenie, to druga będzie widziała na swoim koncie tę informację i wystarczy, że potwierdzi - również za pośrednictwem Portalu IRZplus - prawidłowość danych.
Według ARiMR, nie ma konieczności wypełniania nowego zgłoszenia przemieszczenia.
Za pośrednictwem IRZplus można także złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikaty, a także zamówić duplikaty paszportów dla bydła.
Minister nie widzi powodów, by zakazać hodowli zwierząt futerkowych
"Dla hodowcy zwierząt stworzona w portalu baza danych o ich stadzie będzie pomocnym narzędziem. Będzie można w każdej chwili sięgnąć po zgromadzone w niej potrzebne informacje, sprawdzić złożone przez siebie zgłoszenia lub złożyć nowe" - przekonuje agencja.
Posiadacze zwierząt, którzy chcą korzystać z portalu IRZplus, mogą uzyskać do niego dostęp, rejestrując się w aplikacji e-WniosekPlus w celu utworzenia nowego konta.
Jeśli natomiast mają już dostęp do tej aplikacji, mogą w łatwy sposób, podczas logowania, rozszerzyć posiadane uprawnienia o dostęp do portalu IRZplus lub skorzystać z posiadanego dostępu do dotychczasowej aplikacji CK IRZ.
Szczegółowe informacje o portalu są dostępne na stronie internetowej ARiMR w zakładce IRZ.
Umieszczone są tam również wideo-przewodniki, które krok po kroku pokazują, w jaki sposób z portalu IRZplus korzystać.