Skup mleka ma pójść w górę. Rynek czeka na decyzję Moskwy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2015,10:40 Aktualizacja: 22-06-2015,10:56
A A A

W pierwszym kwartale br. skup mleka w UE spadł rok do roku o 1,3 proc. Od kwietnia do grudnia ma jednak być o 2 proc. wyższy i w rezultacie w całym br. o 1,2 proc. większy od ubiegłorocznego.

Szacunki Komisji Europejskiej - jak informują analitycy BGŻ - są jednak dość optymistyczne bowiem większość ośrodków eksperckich spodziewa się wzrostu w wysokości zaledwie 0,5-1,0 proc w relacji rocznej.

Jednocześnie bilanse produkcji, konsumpcji i obrotów handlowych potwierdzają, że w ostatnich miesiącach poziom zapasów przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej systematycznie się obniżał.

rok kwotowy, kwota mleczna, zofia szalczyk

Kary za przekroczenie kwot mlecznych będzie można spłacać w ratach

Rolnicy, którzy będą musieli zapłacić kary za przekroczenie kwot mlecznych za okres od kwietnia 2014 r. do końca marca 2015 r. będą mogli uregulować je w ratach, bez odsetek w ciągu trzech lat - przewiduje tak projekt rozporządzenia...


Bruksela ocenia, że ze względu na dynamicznie rosnący eksport i spadek produkcji w pierwszym kwartale zapasy masła i odtłuszczonego mleka w proszku tylko nieznacznie przekraczają zapotrzebowanie. Jedynie na rynku serów pojawiły się dość duże nadwyżki wynikające z rosnącej produkcji przy ograniczonych możliwościach sprzedaży.

Duży wpływ na sytuację na rynku mleka będzie miało w kolejnych miesiącach zachowanie Rosji. W przypadku zniesienia embarga, KE przewiduje, że eksport serów z UE w 2015 roku będzie o 5 proc. wyższy niż rok wcześniej. Gdy jednak Moskwa przedłuży obowiązywanie restrykcji sprzedaż zagraniczna tego produktu byłaby o 5 proc. mniejsza. Według KE podstawowymi rynkami zbytu dla unijnych serów są i będą Stany Zjednoczone oraz Japonia.

Eksport masła ma z kolei pójść w górę o 14 proc. w przypadku zniesienia zakazu, zaś w przeciwnym razie spadnie o 8 proc. Duże zapotrzebowanie na ten produkt z Unii zgłaszają Egipt i Arabia Saudyjska.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA