Skup mleka ma pójść w górę. Rynek czeka na decyzję Moskwy
W pierwszym kwartale br. skup mleka w UE spadł rok do roku o 1,3 proc. Od kwietnia do grudnia ma jednak być o 2 proc. wyższy i w rezultacie w całym br. o 1,2 proc. większy od ubiegłorocznego.
Szacunki Komisji Europejskiej - jak informują analitycy BGŻ - są jednak dość optymistyczne bowiem większość ośrodków eksperckich spodziewa się wzrostu w wysokości zaledwie 0,5-1,0 proc w relacji rocznej.
Jednocześnie bilanse produkcji, konsumpcji i obrotów handlowych potwierdzają, że w ostatnich miesiącach poziom zapasów przetworów mleczarskich w Unii Europejskiej systematycznie się obniżał.
Kary za przekroczenie kwot mlecznych będzie można spłacać w ratach
Bruksela ocenia, że ze względu na dynamicznie rosnący eksport i spadek produkcji w pierwszym kwartale zapasy masła i odtłuszczonego mleka w proszku tylko nieznacznie przekraczają zapotrzebowanie. Jedynie na rynku serów pojawiły się dość duże nadwyżki wynikające z rosnącej produkcji przy ograniczonych możliwościach sprzedaży.
Duży wpływ na sytuację na rynku mleka będzie miało w kolejnych miesiącach zachowanie Rosji. W przypadku zniesienia embarga, KE przewiduje, że eksport serów z UE w 2015 roku będzie o 5 proc. wyższy niż rok wcześniej. Gdy jednak Moskwa przedłuży obowiązywanie restrykcji sprzedaż zagraniczna tego produktu byłaby o 5 proc. mniejsza. Według KE podstawowymi rynkami zbytu dla unijnych serów są i będą Stany Zjednoczone oraz Japonia.
Eksport masła ma z kolei pójść w górę o 14 proc. w przypadku zniesienia zakazu, zaś w przeciwnym razie spadnie o 8 proc. Duże zapotrzebowanie na ten produkt z Unii zgłaszają Egipt i Arabia Saudyjska.