Hodowca posiada 54 krowy, które przez cały rok są utrzymywane w oborze uwięziowej. Są one żywione w systemie PMR, a ich średnia wydajność wynosi niemal 13 tys. kg mleka.
Ranking Spółdzielni Mleczarskich organizowany jest już od 14 lat. W tym roku kapituła przyznała wyróżnienia dla małych, średnich i dużych spółdzielni. W rankingu mogły uczestniczyć spółdzielnie mleczarskie...
Czesław Klimczak Fudała z Rakowa w woj. mazowieckim prowadzi gospodarstwo rolne, w którym utrzymuje 54 krowy na uwięzi oraz około 50 jałowic w różnych kategoriach wiekowych.
Rolnik od wielu lat pracował nad udoskonaleniem dawki pokarmowej oraz prowadził prace hodowlane w kierunku zwiększenia wydajności mlecznej krów.
W żywieniu krów wykorzystuje on dawkę PMR, którą przygotowuje w ciągnionym wozie paszowym. Głównymi jej składnikami jest kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, kiszone młóto browarniane i wysłodki buraczane oraz słoma.
Dawka jest przygotowywana raz dziennie, a w upalne dni dwa razy dziennie, rano i popołudniu. Dodatkowo latem gospodarz stosuje preparat, który ogranicza zagrzewanie się pasz.
Krowy otrzymują pasze treściwe, które są zadawane pięć razy dziennie. Ich ilość jest regulowana w zależności od wydajności. Dzięki częstemu podawaniu paszy w małych ilościach gospodarz ogranicza ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza.
Około godziny 17 podaje on granulowany korektor białkowy i energetyczny, a wieczorem paszę treściwą, w skład której wchodzi pszenżyto, jęczmień, ziarno kukurydzy, łubin żółty, drożdże oraz koncentrat mineralno-witaminowy, a także tłuszcz chroniony.
Na nowozelandzkiej giełdzie Global Dairy Trade w końcu nastąpiło ożywienie. Po utrzymującym się od połowy marca bieżącego roku trendzie spadkowym, początek września przyniósł wzrost notowań produktów mleczarskich. Notowania...
Rano krowy dostają paszę energetyczną pochodzącą z zakupu z dodatkiem paszy wytwarzanej w gospodarstwie, a o godzinie 12 dawką składającą się z poekstrakcyjnej śruty sojowej i rzepakowej z dodatkiem śruty słonecznikowej, a także suszonego wywaru gorzelnianego.
Dopracowane żywienie oraz odpowiednia selekcja zwierząt sprawiła, że krowy w 2020 r. uzyskały przeciętną wydajność na poziomie 12 761 kg mleka o zawartości 3,74% tłuszczu i 3,30% białka. Wynik ten dał hodowcy pierwsze miejsce pod względem wydajności w powiecie gostyńskim. Z kolei w Regionie Oceny Parzniew zdobył on trzecie miejsce.
Czesław Klimczak Fudała w swoim stadzie wyhodował krowę rekordzistkę, którą utrzymywał przez 18 lat. W tym czasie urodziła ona 13 jałówek oraz 1 buhaja.
Obecnie gospodarz pracuje na poprawą długowieczności stada oraz pokroju krów.
Więcej informacji na temat hodowli Czesława Klimczaka Fudały znajdziesz w najbliższym wydaniu Hoduj z Głową Bydło (5/2021). ZAPRENUMERUJ.