Poidła dla bydła. Jakie modele warto kupić?
Zakup wyposażenia do gospodarstwa o profilu hodowlanym to bardzo ważna kwestia. Akcesoria i sprzęty muszą być dobrej jakości, żeby posłużyć przez wiele lat, a ponadto powinny umożliwiać łatwą obsługę, co pozwoli zaoszczędzić czas podczas codziennego obrządku. Oczywiście ważne jest także, żeby były dostosowane do wymagań określonego gatunku zwierząt.
Do podstawowego wyposażenia należą m.in. poidła. Sprawdź jakie modele masz do wyboru, które z nich warto kupić i gdzie możesz je zamówić w dobrych cenach.
Podgrzewane poidła do bydła
Zimą w budynkach inwentarskich temperatury mogą spadać poniżej zera i choć dla bydła nie stanowi to żadnego problemu, to woda w poidłach może bardzo szybko zamarznąć. Trzeba więc wyposażyć budynki w odpowiednie modele poideł. Jedną z możliwości jest zakup poideł podgrzewanych. Takie modle zawierają wbudowaną grzałkę, która utrzymuje wodę w ciekłym stanie skupienia nawet, kiedy temperatura wynosi 30 stopni poniżej zera. Co ważne, poidła zasilane są bezpiecznym napięciem wynoszącym 24 V. Można także wmontować termostat, który zapobiegnie przegrzewaniu się wody.
Poidła podgrzewane dostępne na naszej stronie internetowej wykonane są z polietylenu HD i zawierają krawędzie ze stali nierdzewnej, które są odporne na skubanie. Takie modele mogą obsłużyć nawet 10 krów ras mlecznych lub 20 sztuk zwierząt ras mięsnych.
Poidła dla bydła kulowe
Alternatywą dla poideł podgrzewanych są poidła izolowane kulowe. One także dobrze sprawdzą się w zimę, i to nawet przy minus trzydziestu stopniach Celsjusza. Wówczas woda w poidle ma temperaturę od 3°C do 5 °C. Tego rodzaju poidła dla bydła sprawdzą się również latem. W ciepłych miesiącach będą utrzymywać temperaturę wody między 10°C a 12°C, skutecznie chroniąc ją przed przegrzewaniem.
Poidła izolowane zbudowane są z podwójnych ścianek, pomiędzy którymi znajduje się warstwa pianki poliuretanowej. Co ważne, takie poidła są łatwe w czyszczeniu. Wystarczy tylko otworzyć zawory spustowe i wyczyścić środek specjalną szczotką. Do wyboru są modele 1-kulowe o pojemności 40l oraz 2-kulowe o pojemności 100l. Te pierwsze obsłużą 15 zwierząt, a te drugie – 30.
Poidła dla bydła wannowe
Poidła wannowe mogą być stosowane w budynkach inwentarskich, ale bardzo często stosuje się je na pastwiskach. Można ustawić je w dowolnym miejscu, a ponadto są bardzo łatwe w czyszczeniu. Duży otwór spustowy umożliwia szybkie opróżnienie poidła, a ergonomiczny kształt gwarantuje sprawny załadunek poideł nawet do niewielkiego pojazdu.
W sklepach dostępne są poidła wannowe wykonane z materiałów odpornych na nacisk i odgniecenia. Takie modele szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu. Ponieważ poidła wannowe często używane są na zewnątrz, ważne, żeby były wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie UV.
Poidła do cieląt
Na wyposażeniu gospodarstwa nie może zabraknąć także poidła dla cieląt. Zazwyczaj ma ono postać zawieszanego korytka z wmontowanymi smoczkami, dzięki czemu można poić kilka zwierząt jednocześnie. Ważne, żeby poidło było odporne na kwas mlekowy. Dla cieląt można zamontować także poidła żeliwne.
W takich poidłach woda może być doprowadzona z dołu lub z góry, a wydajność wynosi od 3 do 12 litrów na minutę. Poidło żeliwne można przymocować na ścianie.
Poidła pływakowe
Warto rozważyć zakup poideł pływakowych. Przeznaczone są nie tylko dla bydła, ale też dla koni, owiec i psów. Woda w takim poidle napełnia się automatycznie do poziomu wyznaczonego przez hodowcę, a pływak zapobiega przelewaniu się płynu. Zwierzę nie musi naciskać językiem na zawór, żeby się napić.
Dostępne są modele poideł pływakowych o różnych pojemnościach i wykonane z różnych materiałów np. z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej.
Poidła dla bydła gdzie kupić?
Wyposażenie do gospodarstwa najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach rolniczych, które działają na rynku od lat. Warto zamówić poidła przez Internet. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz wybierać spośród dziesiątek modeli, a ponadto zazwyczaj ceny w sieci są nieco niższe niż w sklepach stacjonarnych. Pamiętaj jednak, żeby przed zakupem zebrać podstawowe informacje na temat producenta i dokładnie zapoznać się z opisem produktu.
W gospodarstwie hodowlanym musisz mieć na wyposażeniu kilka rodzajów poideł: na zimę, dla cieląt, na pastwisko i do budynków inwentarskich. Wszystkie te modele możesz zamówić wygodnie przez Internet, gdzie masz największy wybór akcesoriów rolniczych.