Mleczarnie mają problemy z egzekwowaniem kar

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2016,8:45 Aktualizacja: 02-10-2016,8:54
A A A

Skupujące mleko przedsiębiorstwa skarżą się, że nie mogą wyegzekwować kar za przekroczenie kwot mlecznych od niektórych rolników. W ich imieniu zareagowała Polska Izba Mleka.

Do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela oraz prezesa Agencji Rynku Rolnego Łukasza Hołubowskiego trafiły pisma w tej sprawie.

"W związku z ciągłymi, licznymi sygnałami od podmiotów skupujących mleko, zwracamy się z prośbą o podjęcie pilnej interwencji w zakresie egzekucji kar za przekroczenie kwot mlecznych od tych rolników, którzy zaprzestali produkcji mleka, przepisali lub sprzedali gospodarstwa mleczne" - zaapelowała w wystąpieniu dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

bydło mleczne, mleko, producenci mleka, ograniczenie produkcji mleka

Hodowcy zadeklarowali ograniczenie produkcji mleka w wysokości 60 mln kilogramów

Agencja Rynku Rolnego zakończyła obsługę wniosków na ograniczenie produkcji mleka. O pomoc ubiega się prawie 4 tys. producentów. Deklaracja produkcji w okresie referencyjnym to 190 mln kg mleka więc planowane przez nich ograniczenie...
Jak wiadomo, kary za nadprodukcję mleka muszą zapłacić rolnicy, ale za pośrednictwem podmiotów skupujących, czyli zasadniczo mleczarni. Te z kolei przekazują pieniądze do ARR. Agencja wpłaca je do kasy Komisji Europejskiej.

Ale skoro ktoś zaprzestał produkcji mleka, windykacja kary w tym zakresie stała się - w opinii PIM - niemożliwa.

"Kwoty te są w przypadku niektórych rolników bardzo wysokie, przez co obciążają budżet jednostek skupujących mleko" - wyjaśnia organizacja.

Przypomnijmy, że w roku kwotowym 2014/15 limit przekroczyło ok. 63,5 tys. rolników. W sumie do zapłacenia było ok. 660 mln zł kary (161,5 mln euro).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA