Rząd przyjął ważne ustawy dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-12-2019,13:00 Aktualizacja: 10-12-2019,13:36
A A A

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, obecnie jakość handlowa żywności jest kontrolowana - w zależności od etapu obrotu - przez dwa organy: Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Inspekcję Handlową.

kontrola żywności, znakowanie żywności, bezpieczeństwo żywności, ijhars

Sztuczki i wpadki producentów żywności

Na opakowaniu jajek widnieje obrazek z kurami na zielonej trawce, sugerujący ich pochodzenie z chowu na wolnym wybiegu, podczas gdy pochodzą z chowu klatkowego. Nawet na takie "triki" producentów żywności zwracają uwagę...

Natomiast powierzenie jednemu organowi kontroli nad jakością artykułów rolno-spożywczych, umożliwi szybsze reagowanie na pojawiające się na rynku nieprawidłowości, a w rezultacie przyczyni się do efektywniejszego eliminowania produktów nie spełniających wskazanych na etykietach standardów.

W efekcie nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych będzie przejrzysty i skonsolidowany. Przewidziano także wzmocnienie roli nadzorczej Głównego Inspektora Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wobec wojewódzkich inspektorów IJHARS.

W praktyce IJHARS będzie zajmować się kontrolą jakości handlowej produktów rolno-spożywczych, np. u producenta czy na giełdach żywności prowadzących sprzedaż hurtową oraz nadzorować jakość handlową takich artykułów w obrocie detalicznym np. w sklepach i na bazarach, oraz kontrolować żywność w placówkach gastronomicznych - np. w restauracjach i działalność cateringową.

Według CIR, rozwiązanie to będzie korzystne dla konsumentów, bo przyczyni się do lepszego nadzoru nad jakością żywności oraz skuteczniejszego eliminowania nieuczciwych praktyk w handlu nią, np. fałszowania żywności.

lista agrofagów priorytetowych, Unia Europejska, rozporządzenie delegowane Komisji, 20 agrofagów priorytetowych

20 najgroźniejszych agrofagów dla Unii Europejskiej. Opracowano listę

21 października wejdzie w życie Rozporządzenie Delegowane Komisji 2019/1702 z 1 sierpnia uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 przez ustanowienie wykazu agrofagów priorytetowych.    Komisja...

Znowelizowane przepisy - co do zasady - mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Z kolei w projekcie ustawy o ochronie roślin przed agrofagami przewidziano rozwiązania ograniczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów, m.in. obcych wirusów, bakterii, grzybów, czy szkodników, które atakują rośliny.

Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do rozporządzeń Unii Europejskiej. Taka ochrona roślin ma istotne znaczenie zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego.

Zadania związane ze zdrowiem roślin będą wykonywane, tak jak do tej pory, przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Organem, który będzie wykonywał kontrole dotyczące spełnienia wymagań zawartych w rozporządzeniu unijnym, jak również kontrole występowania agrofagów będzie wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Wojewódzki inspektor będzie także wydawał, jak obecnie, decyzje administracyjne w razie stwierdzenia występowania tzw. agrofagów kwarantannowych lub innych agrofagów podlegających obowiązkowi zwalczania.

Nowością będzie możliwość wyznaczania obszarów wolnych od określonych agrofagów, co powinno ułatwić eksport towarów do państw trzecich (pozą Unią Europejską).

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie przestanie obowiązywać ustawa z 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin.
 

Poleć
Udostępnij