Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym
Rząd przyjął we wtorek projekt noweli ustawy o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych oraz o podatku leśnym. Doprecyzowano w nim przepisy, określając, że umieszczenie na gruntach rolnych czy leśnych infrastruktury np. energetycznej nie wpływa na sposób ich opodatkowania.
Projekt przygotowało Ministerstwo Energii.
W projekcie doprecyzowano zasady opodatkowania gruntów, z których korzystają przedsiębiorcy w związku z umieszczeniem na nich infrastruktury służącej do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.
Podatek za siew i orkę. Ceny usług mogą wzrosnąć
Wskazują one jednoznacznie, że umieszczenie takiej infrastruktury na gruntach nie należących do przedsiębiorstw dysponujących tą infrastrukturą - nie będzie wpływać na sposób ich opodatkowania (głównie terenów leśnych).
W ocenie autorów projektu, umieszczenie tej infrastruktury nie oznacza zajęcia gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej. Samo usytuowanie takiej infrastruktury ma być neutralne pod względem podatkowym.
W praktyce dochodzi do odmiennego opodatkowania tych gruntów w zależności od ich położenia. Przykładowo grunty leśne pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi w jednej gminie są opodatkowane podatkiem leśnym, a w innej - podatkiem od nieruchomości, według stawki najwyższej związanej z działalnością gospodarczą.
Gminy sporo zarabiają na podatku od nieruchomości
Natomiast, gdy na tych terenach - oprócz posadowienia takiej infrastruktury - prowadzona będzie działalność gospodarcza (np. fabryka, parking czy wyrobisko), wtedy od tych gruntów będzie pobierana najwyższa stawka podatku od nieruchomości.
Jednym z ważniejszych efektów wprowadzanych zmian - jak wskazuje projektodawca - ma być niedopuszczenie do drastycznego wzrostu cen i stawek opłat dystrybucyjnych oraz przesyłowych energii elektrycznej dla odbiorców końcowych (gospodarstw domowych, przedsiębiorców, itp.). Chodzi o niedopuszczenie do wzrostu opłat za usługi świadczone przez inne przedsiębiorstwa (gazowe, ciepłownicze, telekomunikacyjne).
Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś