Rolnicy byli wzywani na policję i stawali przed sądem. Problem już zażegnany?
Opracowany i rozpowszechniony już jednolity formularz zgłoszenia padnięcia bydła, owiec czy kóz ma być rozwiązaniem problemu, jaki mieli hodowcy, którzy nie dość, że tracili zwierzęta, to jeszcze musieli borykać się z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości.
Na wniosek rolników Dolnośląska Izba Rolnicza zwróciła się z prośbą do wojewódzkiego lekarza weterynarii we Wrocławiu o rozpatrzenie zmian w zasadach zgłoszenia padnięć bydła w gospodarstwach rolnych.
Ubezpieczenie od padnięcia zwierząt? Resort odpowiada izbom
„Dotychczas hodowcy zgłaszali ten fakt telefonicznie do powiatowego lekarza weterynarii, nie otrzymując żadnego potwierdzenia. Na terenie województwa dolnośląskiego pojawiają się sytuacje, w których rolnicy wzywani są na policję, a następnie do sądu, gdyż inspektorat weterynarii zgłosił wykroczenie polegające na niezgłoszeniu upadku w gospodarstwie, twierdząc, że hodowca nie dopełnił obowiązku zgłoszenia” - wskazała DIR.
Może najpierw wezwanie do wyjaśnień
Jak przekonywała w swoim wystąpieniu, nie ma formalnego druku, na którym hodowca może podać te informacje, a tym samym brakuje mu dowodów na to, że dokonał takiego zgłoszenia.
„W związku z powyższym proponujemy, aby opracować druk lub podać adres e-mail, gdzie rolnicy będą mieli możliwość złożenia informacji za potwierdzeniem. Może się to odbywać również jak dotychczas drogą telefoniczną, jednak chcielibyśmy, by rolnik otrzymał potwierdzenie w formie pisemnej” - zaznaczyła Izba.
Jednocześnie wnioskowała, aby Inspekcja Weterynaryjna, w przypadku niedopełnienia obowiązku zgłoszenia padłego zwierzęcia przez rolnika, podjęła najpierw próbę zwrócenia na to uwagi w sposób ogólny - poprzez kampanię informacyjną, a w indywidualnych przypadkach - przez wezwanie do złożenia wyjaśnień lub uzupełnienia braków.
Ustalony jednolity formularz zgłoszenia
W odpowiedzi wojewódzki lekarz weterynarii przypomniał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadacz zwierząt gospodarskich ma natychmiast informować powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia bydła, owiec lub kóz. I poinformował o zastosowanym rozwiązaniu problemu podnoszonego przez dolnośląski samorząd rolniczy.
Organizacje hodowców bydła: społeczeństwo chce poprawy dobrostanu zwierząt i w tym kierunku będą szły zmiany
„W celu ujednolicenia zasad postępowania w takich przypadkach, a jednocześnie uniknięcia sytuacji opisanych w piśmie DIR, dotyczących stosowania sankcji wobec hodowców zwierząt, został ustalony jednolity wzór formularza ‘Zgłoszenie padnięcia bydła, owiec, kóz’, który jest dostępny m.in. na stronach internetowych powiatowych inspektoratów weterynarii” - czytamy w piśmie WIW.
Dowód nadania przesyłki - potwierdzeniem
Dodano w nim, że w celu dokonania zgłoszenia, posiadacz zwierzęcia wypełnia formularz i odsyła go na adres poczty elektronicznej lub tradycyjnej właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii. A dowód nadania przesyłki (elektronicznej lub tradycyjnej) jest wystarczającą formą potwierdzenia dokonania zgłoszenia.
„Istnieje również możliwość zgłoszenia drogą telefoniczną, jednak wówczas niezbędne jest podanie wszystkich danych zawartych w formularzu zgłoszeniowym. W celu ewentualnego uzyskania potwierdzenia zgłoszenia dokonanego drogą telefoniczną, posiadacz zwierzęcia powinien wystąpić o to podczas przekazywania zgłoszenia pracownikowi powiatowego inspektoratu weterynarii” – podkreślono w odpowiedzi na wniosek DIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś