Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-07-2023,8:15 Aktualizacja: 03-07-2023,8:21
A A A

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021–2027 - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.

Napisano, że ustawa ma na celu realizację w Polsce programu „Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021–2027”. Program ten - jak wyjaśniono - stanowi instrument wdrażania środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury.

Wchodzi teleinformatyka

Wskazano, że istotna część rozwiązań zawartych w ustawie opiera się na rozwiązaniach funkcjonujących w okresie programowania 2014–2020. Zbliżone są m.in. warunki ubiegania się o pomoc finansową i jej przyznawania – uzyskanie pomocy będzie wymagało złożenia wniosku przez zainteresowanego oraz podpisania umowy o dofinansowanie. Nowością jest - jak napisano - zastosowanie w szerokim zakresie systemu teleinformatycznego do obsługi udzielanej pomocy, a zasadniczej zmianie ulegnie wdrażanie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach Funduszu.

rybołówstwo morskie, rybacy, połowy, kary, rozporządzenie

Ostre kary za łamanie przepisów o rybołówstwie morskim. Nawet 50 tys. zł dla armatora i 37,5 tys. zł dla kapitana

Projekt zmiany rozporządzenia ws. wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o rybołówstwie morskim został opublikowany w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt, jak przekazano w uzasadnieniu, ma wprowadzić...

Ustawa - jak napisano - określa w szczególności zadania oraz właściwość organów i jednostek organizacyjnych w zakresie wspierania zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem środków finansowych pochodzących z Funduszu, warunki i tryb przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Programu, oraz zasady przeprowadzania kontroli w zakresie nieokreślonym w przepisach unijnych lub przewidzianym w tych przepisach do określenia przez państwo członkowskie.

Pięć priorytetów

"Ustawa określa, że wdrażanie w Polsce Funduszu w ramach Programu obejmie realizację wszystkich priorytetów, na których opiera się ten Fundusz, to jest: Priorytetu 1 – Wspieranie zrównoważonego rybołówstwa oraz odbudowy i ochrony żywych zasobów wodnych; Priorytetu 2 – Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii; Priorytetu 3 – Sprzyjanie zrównoważonej niebieskiej gospodarce na obszarach przybrzeżnych, wyspiarskich i śródlądowych oraz wspieranie rozwoju społeczności rybackich i sektora akwakultury; Priorytetu 4 – Wzmocnienie międzynarodowego zarządzania oceanami oraz przyczynienie się do zapewnienia bezpieczeństwa i czystości mórz i oceanów, ochrony na nich, a także zrównoważonego zarządzania nimi; Priorytetu 5 – Pomoc techniczna" - napisano.

prezydent, duda, agroliga, konkurs

Prezydent: w ciągu kilkunastu lat nastąpiła gigantyczna zmiana na polskiej wsi

Na przestrzeni tylko ostatnich kilkunastu lat zmiana na polskiej wsi jest wprost trudna do opisania, jest gigantyczna. Stało się to dzięki państwa pracy i zaangażowaniu - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda, zwracając się do...

ARiMR pośrednikiem

Napisano, że instytucją zarządzającą, podobnie jak w perspektywie finansowej 2014–2020, będzie minister właściwy do spraw rybołówstwa, a instytucją pośredniczącą będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. "Różnicą w stosunku do obecnego okresu programowania jest przesądzenie, że Agencja będzie jedyną instytucją pośredniczącą w Programie realizującą zadania w odniesieniu do wszystkich jego priorytetów, w tym realizacji w ramach Funduszu wsparcia rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, podczas gdy w poprzednim okresie programowania instytucjami pośredniczącymi w zakresie realizacji wspierania rozwoju społeczności rybackich i sektora akwakultury były samorządy województw" - wyjaśniono.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących rozszerzenia elektronicznego przekazywania tzw. dokumentów pierwszej sprzedaży i kompetencji Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego, które wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, oraz przepisów dokonujących zmian w ustawie z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim, dotyczących szerszej elektronizacji raportowania połowów, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Poleć
Udostępnij