Ochrona przychodów rolniczych - są zastrzeżenia do ustawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2016,14:50 Aktualizacja: 28-08-2016,15:06
A A A

Projekt ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych, której celem jest stworzenie mechanizmu zabezpieczającego przynajmniej w części roszczenia rolników względem niewypłacalnych podmiotów skupujących, wydaje się co do zasady słuszny - uważa rolniczy samorząd. Ale ma kilka uwag.

Ustawa ma gwarantować rekompensatę ubytków w przychodach rolników, powstałych bez ich winy. W grę wchodzi m.in. wystąpienie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (np. susza), chorób zakaźnych zwierząt lub chorób roślin (np. ASF), spadek cen produktów rolnych (np. wywołany przez spekulacje rynkowe).

ubezpieczenia rolnicze, dopłata do ubezpieczeń

Ubezpieczenia pakietowe w rolnictwie z dopłatą z budżetu

Upowszechnienie ubezpieczeń pakietowych, tj. obejmujących wszystkie ryzyka występujące w rolnictwie, zakłada projektowana zmiana ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Projekt trafił właśnie do konsultacji społecznych....
Poza tym farmerzy będą mogli liczyć na odszkodowania w sytuacjach, gdy firma prowadząca skup nie zapłaci im z powodu niewypłacalności.

Skupy przerzucą koszty?

"W obecnej sytuacji kryzysowej na wielu rynkach rolnych samorząd rolniczy jest przeciwny nakładaniu dodatkowych obciążeń finansowych na rolników. Należy bezwzględnie, w przypadku zamysłu utworzenia przez ustawodawcę takich funduszy, obciążyć również kosztami ich funkcjonowania nie tylko rolników, ale i przetwórców" - wskazuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Według niej, w projekcie ustawy brakuje jakichkolwiek mechanizmów zabezpieczających - zarówno rolników, jak i Skarb Państwa - przed tzw. planowanymi upadłościami nieuczciwych podmiotów skupujących.

susza rolnicza, niedobór wody, mazowsze,  płońsk

Rolnicy coraz bardziej boją się suszy

- Nie wszystkie gospodarstwa przetrwają, jeśli nastąpi podobna susza jak w zeszłym roku - mówią rolnicy spod Płońska na Mazowszu.   - Do strachliwych nie należę, ale tym razem naprawdę się boję - mówi spotkany na polu przy drodze...
"Wprawdzie rolnicy otrzymają możliwość odzyskania części należności, jednak pamiętać należy, że w gruncie rzeczy będą to środki pochodzące z ich własnych pieniędzy. Przecież skupujący wliczą konieczność odprowadzenia składki na fundusz w koszt działalności, a co za tym idzie pomniejszą ceny skupu na niekorzyść rolników lub pieniędzy pochodzących z dotacji skarbu państwa" - wytyka KRIR w przesłanych do resortu rolnictwa uwagach.

Co ma kurczak do królika

I przekonuje, że zasadnym wydaje się być wpisanie w projekt konieczności złożenia przez firmy skupowe zabezpieczenia, chociażby w formie weksla lub kaucji gwarancyjnej, które obniży rentowność ewentualnych celowych upadłości.

Poza tym rolniczy samorząd zakwestionował podział na rodzaje funduszy, bo ten zaproponowany w projekcie może spowodować taką sytuację, że np. fundusze ochrony przychodów producentów mięsa będą miały dużo środków a stosunkowo mniej strat. A odwrotnie będzie z funduszami na rzecz producentów roślin.

ustawa o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie zwierząt

To trzeba wiedzieć przed ubezpieczeniem upraw na wiosnę

Rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia upraw. Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że nie można tego zaniechać nie tylko ze względu na potencjalne kary. Co trzeba wiedzieć, żeby zabezpieczyć uprawy skutecznie i nie przepłacić? Współczesne...
"Dlatego też należałoby rozważyć połączenie Funduszu Ochrony Przychodów Producentów Mięsa Wieprzowego i Końskiego, Producentów Mięsa Wołowego, Owczego i Koziego, Producentów Mięsa Drobiowego i Króliczego w jeden fundusz, tak jak jest w przypadku Funduszu Ochrony Przychodów Producentów Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, Rzepaku, Rzepiku, Roślin Strączkowych, Kukurydzy, Ziemniaków, Buraków Cukrowych, Tytoniu i Chmielu. Nie wiadomo z jakich przesłanek wynika połączenie np. producentów drobiu z producentami królików, czy producentów mięsa wieprzowego z producentami mięsa końskiego" - uściśla KRIR.

Dodatkowo w jego opinii 30-procentowy próg start w produkcji (decydujący przy rekompensatach) należy obliczać oddzielnie dla każdej z produkcji, np. roślinnej i zwierzęcej. Bo rolnicy prowadzący produkcję zwierzęcą nigdy nie osiągają strat w takiej wysokości.

Zbyt wysokie koszty

Rolniczemu samorządowi nie podobają się również zbyt wysokie jego zdaniem możliwe koszty administracyjne i obsługi (na rzecz Agencji Rynku Rolnego) w ramach poszczególnych funduszy promocji produktów rolnych (według projektu może to być do 3,5 proc. środków zgromadzonych w funduszu).

Wysokość odpisu na koszty administracyjne jest za duża także zdaniem Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Postuluje ona obniżenie maksymalnych wydatków w tym zakresie do 2 proc. środków zgromadzonych w funduszu.

Jej druga uwaga dotyczy obcięcia wpłat na fundusz ze strony podmiotów skupujących mleko do 0,1 proc. Projekt ustawy zakłada, że takie podmioty mają uiszczać na konto funduszu 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych.
PFHBiPM w stanowisku do ustawy napisała, że po uwzględnieniu dwóch wymienionych uwag jest za utworzeniem funduszu ochrony przychodów (producentów mleka krowiego).

Poleć
Udostępnij