Nowe stawki czynszu dzierżawnego
Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa ws. wysokości stawek czynszów dzierżawnych trafił do uzgodnień resortowych i konsultacji publicznych. Wysokość czynszu za dzierżawę zależeć ma m.in. od klasy gruntów oraz położenia nieruchomości.
Wydanie rozporządzenia ws. ustalania wysokości czynszów jest rezultatem wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży gruntów z Zasobów Skarbu Państwa.
Zamiast sprzedaży, dzierżawa. Koniec milionowych zysków ANR
Do tej pory wysokość czynszu ustalana była w przetargach. W pierwszym kwartale br. wyniosła 16,7 dt/ha (ok. 1102 zł rocznie za hektar), ale średnia opłata za korzystanie z państwowych gruntów dla wszystkich umów (54 tys. umów) wynosi zaledwie równowartość 4 kwintali pszenicy tj. ok. 264 zł za hektar.
Wysokość czynszów jest bardzo zróżnicowana, najwięcej płacą nowi dzierżawcy z województwa kujawsko-pomorskiego (27 dt/ha) oraz wielkopolskiego (26 dt/ha).
"Projektowane rozporządzenie ma określić sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego, w zależności od potencjału produkcyjnego przedmiotu dzierżawy, w szczególności w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia, wartości księgowej budynków i budowli, charakteru możliwej do prowadzenia działalności gospodarczej" - informuje resort w komunikacie.
Kluczowe dane dla ustalenia wysokości czynszu dzierżawnego
Cena kwintala pszenicy będzie ustalana jako średnia krajowa cena skupu pszenicy wskazana w obwieszczeniu prezesa GUS.
Stawki czynszu za ziemię zależą od klasy gruntu i okręgu podatkowego. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za użytkowanie dobrej ziemi, np. dla gruntów I klasy czynsz będzie się wahał 8,3-11,1 dt/ha, a dla użytków zielonych (I klasa) - od 7,7 do 10 dt/ha. Dla gruntów V klasy czynsz nie przekroczy równowartości 2 kwintali pszenicy z hektara.
Czynsz od budynków, budowli i urządzeń będzie stanowić sumę pieniężną stanowiącą 1,8 proc. wartości księgowej netto, nie mniej niż 0,6 proc. wartości początkowej.
Jurgiel: państwowych gruntów nie kupimy. Możliwa będzie dzierżawa
Podobne elementy będą brane pod uwagę przy określaniu czynszu dla obiektu stawowego typu pstrągowego.
Czynsz od plantacji wieloletnich dla drzew owocowych w wieku co najmniej 5 lat od posadzenia - to równowartość 2 kg pszenicy za jedno drzewo rocznie, a dla krzewów owocowe w wieku co najmniej 3 lat od posadzenia będzie to równowartość 0,1 kg pszenicy za jeden krzew rocznie.
Termin zgłaszania uwag oraz przedstawienia opinii upływa 11 lipca 2016 r.