Mięso i mleko "bez GMO"? Po okresie karencji w żywieniu zwierząt
Żeby mięso, mleko czy jaja mogły być oznaczone jako wolne od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, zwierzęta, od których produkty te pochodzą, będą musiały przejść okres karencji w żywieniu. W tym czasie nie będzie wolno karmić ich paszami GMO.
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenie ministra rolnictwa w tej sprawie.
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą oznakowanie "bez GMO"
Jak napisano w uzasadnieniu do tego aktu, sposób oznakowania produktów pochodzenia zwierzęcego jako wolnych od GMO jest oczywisty w sytuacji, gdy zwierzęta, z których lub od których pozyskano te produkty przez całe życie nie były karmione paszami GMO, a producent posiada dokumentację potwierdzającą ten stan.
"Jednak ze względu na postęp hodowlany i wymagania pokarmowe współczesnych ras zwierząt, w powiązaniu z potrzebą utrzymania rentowności prowadzonego chowu, hodowcy zwierząt deklarują, że stosowanie pasz GMO jest w pewnych okresach życia wybranych gatunków zwierząt niezbędne. Kompromisem w tej sytuacji jest dopuszczenie znakowania żywności pochodzenia zwierzęcego jako wolnej od GMO, jeżeli tylko w pewnych, najbardziej uzasadnionych okresach żywienia zwierząt wykorzystywano pasze GMO. Jednak w takim przypadku powinien być zachowany okres karencji, w jakim pasze GMO nie były stosowane, bezpośrednio poprzedzający pozyskanie tych produktów. Dzięki temu końcowy odbiorca (konsument) uzyska rzeczywistą informację o nabywanej żywności i sposobie żywienia zwierzęcia, z którego lub od którego ona pochodzi" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Produkty wolne od GMO są mniej toksyczne?
Zapewniono w nim również, że przy wyznaczaniu długości okresów karencji kierowano się specyfiką produkcji i potrzebami żywieniowymi zwierząt oraz dostępnością na rynku pasz wolnych od GMO. Ponadto urzędnicy wzorowali się na przepisach obowiązujących w Niemczech i Austrii.
I tak, jeśli chodzi o mięso, okres karencji ma wynosić: dla bydła, koniowatych i jeleniowatych utrzymywanych w warunkach fermowych - 12 miesięcy, kóz owiec, alpak i strusi - 6 miesięcy, świń domowych - 4 miesiące, drobiu - 10 tygodni lub cały okres chowu z wyłączeniem pierwszych trzech dni od dnia wyklucia, zwierząt futerkowych utrzymywanych w gospodarstwach, gdzie pozyskuje się mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi - 10 tygodni.
Dla produktów rybołówstwa okres karencji to cały okres chowu. W przypadku mleka ma to być 3 miesiące, a jaj - 6 tygodni.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś