Klub PiS złożył w Sejmie pakiet projektów dotyczących rolnictwa. Wśród nich jest "ustawa hiszpańska"
Klub PiS złożył w Sejmie pakiet projektów dotyczących rolnictwa. - Proponowane rozwiązania dotyczą zwiększenia opłacalności produkcji, dywersyfikacji dochodów, a także zapewnienia większej pewności prowadzenia produkcji - mówiła posłanka PiS Anna Gembicka.
Przedstawiciele klubu PiS podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poinformowali, że wraz z kołem Kukiz'15 złożyli w Sejmie pakiet sześciu projektów ustaw dotyczących rolnictwa. Posłanka PiS Anna Gembicka zwracała uwagę, że rolnictwo to system naczyń połączonych, dlatego złożono pakiet ustaw rolniczych, które dotyczą rozwiązań systemowych.
Rekompensaty za szkody powodowane przez dzikie ptactwo. KRIR pisze do nowego szefa sejmowej komisji rolnictwa
Powrót do "lokalnej półki"
"Jutro rolnicy w całej Polsce wyjadą na ulice, żeby protestować przeciwko unijnym regulacjom, Europejskiemu Zielonemu Ładowi, przeciwko otwarciu granic z Ukrainą. My nie baliśmy się wprowadzić jednostronnych ograniczeń na granicy z Ukrainą, żeby chronić polskich rolników, a te propozycje, którą są obecnie przedstawiane przez Unię, doprowadzą tylko do kolejnego kryzysu" - oceniła.
Jak mówiła posłanka, proponowane rozwiązania dotyczą zwiększenia opłacalności w rolnictwie, dywersyfikacji dochodów, a także zapewnienia większej pewności prowadzenia produkcji.
Wśród propozycji, które klub złożył, znalazł się projekt ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych, czyli tzw. lokalna półka. Gembicka przypomniała, że projekt ten był zapowiadany w czasie kampanii wyborczej. Zakłada on m.in. zobowiązanie supermarketów, by 2/3 produktów, takich jak owoce, warzywa - produkowane w Polsce - pieczywo, produkty mleczne, mięsne, były pozyskiwane lokalnie. "Chodzi o to, żeby wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu dostaw, żeby zapewnić także konsumentom dostęp do zdrowej, polskiej, lokalnej żywności" - mówiła. Dodała, że propozycja zakłada też, by markety oznaczały polską flagą tego typu produkty.
Odszkodowania za ptaki
Posłowie PiS złożyli też projekty: nowelizacji Prawa celnego, o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki oraz nowelizacji ustawy o paszach.
Jarosława Sachajko z Kukiz'15 wskazał, że kolejnym projektem jest nowela przepisów o ubezpieczeniach społecznych rolników. Jak mówił, przewiduje ona m.in., że rolnicy mogliby wykorzystywać swój sprzęt do pracy poza rolnictwem. Poseł dodał, że projekt przewiduje "przywrócenie tego, co Lewica z PSL w 2003 r. odebrała rolnikom, czyli by rolnicy mogli pracować na umowach o prace, pozostając dalej rolnikami".
"Nie" dla skupu z cenami poniżej kosztów rolnika. Ministerstwo pracuje nad tzw. ustawą hiszpańską
Sachajko wspomniał też o projekcie noweli ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Propozycja przewiduje włączenie spółdzielni rolników oraz rolniczych spółdzielni produkcyjnych do beneficjentów ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.
Projekt "ustawy hiszpańskiej"
Robert Telus wskazał, że klub PiS złożył też projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. "Roboczo tę ustawę nazywamy ‘ustawą hiszpańską’. Jest ona oczekiwana przez rolników. Rolnicy chcą żeby się opłacało, a żeby tak było, to nie mogą być wykorzystywani przez różne firmy, przez tych którzy odbierają" - mówił Telus. "Niejednokrotnie tak było, że to rolnik jest tym najsłabszym ogniwem w całym łańcuchu spożywczym. Firmy to wykorzystywały i bardzo często płaciły za produkty dużo mniej niż koszt wytworzenia. Tą ustawą zabezpieczamy to, że firma nie będzie mogła zapłacić rolnikowi mniej niż koszt produkcji" - powiedział polityk PiS.
Telus, odpowiadając na pytania dziennikarzy wyraził nadzieję, że cześć złożonych propozycji zostanie poparta przez PSL, gdyż - jak mówił - są to postulaty elektoratu Trzeciej-Drogi.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś