Znikną częściowe emerytury rolnicze. I niektórzy stracą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-09-2017,8:25 Aktualizacja: 18-09-2017,8:48
A A A

Od 1 października nie będzie już przyznawana częściowa emerytura rolnicza. A te przyznane wcześniej zostaną z urzędu zamienione (od tej daty) na "normalne" emerytury rolnicze. Dla gospodarzy - na szczęście niewielu - może oznaczać to obniżkę świadczeń.

Możliwość przejścia - przed osiągnięciem wieku emerytalnego - na częściową emeryturę rolniczą wprowadzono 1 stycznia 2013 r. Mogli z tego skorzystać mężczyźni, którzy osiągnęli wiek 65 lat i legitymowali się co najmniej 40-letnim okresem podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

wiek emerytalny, emerytury rolnicze, sejm, emerytury, obniżenie wieku emerytalnego, krus

Rolnik haruje całe życie i należy mu się wcześniejsza emerytura

Z końcem roku wygasa możliwość przechodzenia przez gospodarzy na wcześniejszą emeryturę. Dolnośląski samorząd rolniczy głośno domaga się, by ten przywilej pozostał. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomniała ostatnio, że wiek...

Dla kobiet natomiast świadczenie byłoby dostępne od 2021 r. (po spełnieniu warunków dotyczących wieku 62 lat i podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 35 lat).

Od 1 października powszechny wiek emerytalny zostanie jednak zredukowany do wcześniejszych 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. I w związku z tym częściowa emerytura rolnicza traci nie będzie w ogóle przyznawana, a te obecne Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zamieni na emeryturę rolniczą w powszechnym wieku emerytalnym.

Warto wyjaśnić, że składa się ona z części składkowej i uzupełniającej. Ta pierwsza jest wypłacana zawsze, natomiast druga jest zawieszona, jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej (nie dotyczy to sytuacji, gdy emeryt prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu).

reforma emerytalna, ZUS, praca, emerytura, pieniądze, FUS, Gertruda Uścińska

Prezes ZUS: mniej pieniędzy z budżetu na emerytury

Dzięki wzrostowi wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będziemy potrzebowali mniejszej dotacji z budżetu państwa na pokrycie wydatków na emerytury - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Sytuacja finansowa FUS w...

Częściową emeryturę rolniczą przyznaje się w wysokości 50 proc. "normalnej", bez względu na fakt prowadzenia lub nieprowadzenia działalności rolniczej przez emeryta. W momencie zamiany będzie to miało znaczenie. Pobierający dotąd emeryturę częściową i nadal parający się rolnictwem będzie otrzymywał do wypłaty tylko część składkową świadczenia, która będzie niższa niż częściowa emerytura rolnicza.

Problem nie dotyczy wielu gospodarzy. Jak poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa - zgodnie z danymi przekazanymi przez KRUS - aktualnie częściowe emerytury wypłacane są 23 mężczyznom, którzy od 1 października nabędą prawo do emerytur rolniczych i mogą mieć wstrzymaną wypłatę części uzupełniającej świadczenia.

Przeciętna wysokość częściowej emerytury rolniczej wynosi 548,08 zł, a części składkowej emerytury rolniczej, jaka będzie przysługiwała tym osobom po osiągnięciu wieku emerytalnego (w przypadku zawieszenia wypłaty części uzupełniającej) to 352,38 zł.

Zgodnie z danymi KRUS, dwóch emerytów ubezpieczonych było jako domownicy i po osiągnięciu wieku emerytalnego uzyskają prawo do emerytury rolniczej wypłacanej w pełnej wysokości (tj. część składkowa i część uzupełniająca).

Do pozostałych 21 osób miały trafić pisemne informacje dotyczące warunków, jakie należy spełnić, aby od 1 października emerytura rolnicza wypłacana była w pełnej wysokości.
 

Poleć
Udostępnij