Zmieniły się progi. Ile może dorobić rolnik-emeryt?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2018,11:30 Aktualizacja: 04-09-2018,11:53
A A A

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 września zmieniły się graniczne kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Większości świadczeniobiorców KRUS bariery ograniczające dorabianie w ogóle nie obowiązują i mogą zarobkować bez umiaru. Zgodnie bowiem z przepisami, nie podlegają zawieszeniu ani zmniejszeniu świadczenia osób, które mają ustalone prawo do emerytury rolniczej i osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).

renta socjalna, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, świadczenia, całkowita niezdolność do pracy

Renta socjalna poszła w górę. KRUS wypłaci wyrównanie

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że 9 maja Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej. W związku z tym świadczenie wzrosło z 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do 100 proc....

Z ograniczeniami w postaci zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia (tylko jego tzw. części uzupełniającej, bez obcinania części składkowej) muszą się natomiast liczyć pozostali emeryci.

Chodzi o pobierających tzw. emeryturę rolniczą "wcześniejszą" lub okresową emeryturę rolniczą.

To dla nich są ważne obowiązujące od 1 września graniczne kwoty miesięcznego przychodu. Zostały określone na podstawie ogłoszonego przez Główny Urząd Statystyczny przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za drugi kwartał (4521,08 zł).

I tak wysokość kwot "dorobionych" do emerytury/renty, które powodują zmniejszenie lub nawet zawieszenie świadczenia wynoszą odpowiednio:

  • 3164,8 zł (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia)
  • 5877,4 zł (130 proc. tego wynagrodzenia)

     
  • Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij