Renta socjalna poszła w górę. KRUS wypłaci wyrównanie
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że 9 maja Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rencie socjalnej. W związku z tym świadczenie wzrosło z 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do 100 proc.
Zgodnie z ustawą renta socjalna wzrośnie zatem z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowa regulacja wchodzi w życie z dniem 1 września z mocą od dnia 1 czerwca.
Kolejna waloryzacja emerytur i rent będzie kosztować prawie 5 miliardów
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
W przypadku zbiegu uprawnień do renty socjalnej z uprawnieniem do renty rodzinnej kwota renty socjalnej zmniejsza się, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (2059,60 zł).
Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (102,98 zł).
Prawo do renty socjalnej rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wniosek osoby zainteresowanej. Niemniej w przypadku osoby, która jednocześnie uprawniona jest do renty socjalnej i do renty rodzinnej rolniczej ustalenia wysokości obu świadczeń i wypłaty renty socjalnej w zbiegu z rentą rodzinną rolniczą dokonuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W związku z tym we wrześniowych terminach płatności kasa, z urzędu ponownie ustali wysokość renty socjalnej wypłacanej w zbiegu z rentą rodzinną rolniczą i wypłaci stosowne wyrównanie za okres 1 czerwca-31 sierpnia.
O nowej kwocie renty socjalnej zainteresowani zostaną powiadomieni stosowną decyzją.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś