Zmiany w płatności rolnośrodowiskowej i ekologicznej
Kopie planów działalności ekologicznej oraz rolnośrodowiskowej będzie trzeba przedkładać w ARiMR. Przekroczenie dopuszczalnego poziomu nawożenia w obu przypadkach będzie skutkowało obcięciem płatności o 100 proc.
W fazie opiniowania są nowelizacje rozporządzeń ministra rolnictwa w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działań "Rolnictwo ekologiczne" i "Działania rolno-środowiskowo-klimatyczne" objętych PROW 2014-2020.
Plany do Agencji
Po audycie Komisji Europejskiej wskazano, że kontroli administracyjnej powinny podlegać nie tylko warunki przyznania płatności w tym zakresie, ale także warunki możliwe do skontrolowania, np. plany działalności ekologicznej i rolnośrodowiskowej.
Łąki w rolnośrodowiskowych programach. Nie ma zgody na wypas
Trzeba to będzie zrobić do 15 lipca roku, w którym dany rolnik podjął takie zobowiązanie (a wiec w pierwszym roku podjęcia zobowiązania oraz w drugim roku jeśli dołącza nowe zobowiązania). Gdy termin nie zostanie dochowany, kierownik biura powiatowego ARiMR wezwie do dokonania tej czynności w terminie 7 dni od doręczenia takiego wezwania.
Całość nowych regulacji ma obowiązywać wszystkich rolników od 2017 roku. Ci z nich, którzy podjęli zobowiązania ekologiczne/rolnośrodowiskowe w 2015 i 2016 r., będą musieli złożyć wspomniane wyżej dokumenty do 30 września br.
100 proc. sankcji
Druga bardzo ważna zmiana dotyczy sankcji za nieprzestrzeganie podstawowych wymogów w zakresie nawożenia, zarówno jeśli chodzi o działanie ekologiczne, jak i rolnośrodowiskowe.
Rolnicy odzyskają płatności ekologiczne? Rzecznik interweniuje
Resort rolnictwa, chcąc zminimalizować ryzyko nałożenia na Polskę kar, zaproponował stosowanie 100-proc. sankcji za zastosowanie w danym roku dawki nawozu naturalnego zawierającej więcej niż 170 kg azotu w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych poza obszarami OSN dla wszystkich zobowiązań ekologicznych/rolnośrodowiskowych podjętych po 14 marca 2015 r.
Jak uspokojono w uzasadnieniu do tych zmian, w 2015 r. u żadnego rolnika aż takich uchybień nie stwierdzono.
Ograniczony obszar
Jeśli chodzi o zobowiązania ekologiczne, po uwagach od rolników i doradców rolniczych, ministerstwo wpisało w nowelizację rozporządzenia możliwość zaprzestania uprawy krzewów i innych roślin w kilku wariantach w ostatnim roku realizacji.
O subwencji ekologicznej na razie nie ma mowy
Natomiast w zakresie zobowiązania rolnośrodowiskowego w drugim roku realizacji będzie można w ramach pakietu 7. dodać inne zwierzęta niż te rasy lokalnej zadeklarowane we wniosku o przyznanie płatności.
Ponadto zostanie ograniczony obszar, na którym powinien być przestrzegany wymóg utrzymywania czystości i porządku na obszarze gospodarstwa rolnego przez wyposażenie go w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych.
Chodzi o to, że w świetle obowiązujących przepisów krajowych obowiązek wyposażenia w pojemniki ciąży na gminach.