Wzajemna asekuracja na Kujawach i Pomorzu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2015,15:25 Aktualizacja: 07-09-2015,13:19
A A A

30 gmin i samorząd województwa kujawsko-pomorskiego solidarnie wspierają się wzajemnie w walce ze skutkami klęsk żywiołowych. W tym celu założyli stowarzyszenie „Salutaris”. Pełni ono podobną rolę jak towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych.

– Ograniczanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof oraz ich późniejsza likwidacja wymagają środków, które przewyższają często możliwości jednej gminy czy powiatu. Stowarzyszenie „Salutaris” realizuje idee regionalnej solidarności i wzajemnej pomocy, tak potrzebnej zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych – tłumaczy tę ideę marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Pełna nazwa powołanej z inicjatywy samorządu województwa organizacji to Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Samorządowe „Salutaris”. Skupia w tej chwili 30 samorządów gminnych z regionu, w zdecydowanej większości wiejskich oraz samorząd województwa i wciąż czeka na nowych członków.

susza rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kredyty klęskowe

Kredyty klęskowe i udogodnienia dla rolników, którym susza zniszczyła uprawy

Producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane suszą, mogą ubiegać się w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o preferencyjne kredyty w których spłacie pomaga właśnie ARiMR. Są to...

- Dysponuje Funduszem Solidarnościowym, czyli instrumentem doraźnej, szybkiej pomocy finansowej dla gmin i powiatów dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych lub katastrofami. Chodzi między innymi o powodzie, wichury, pożary i awarie techniczne – wymienia Beata Krzemińska, rzecznik prasowa urzędu marszałkowskiego.

Jak dodaje, fundusz tworzony jest ze składek członków stowarzyszenia. - Płatnikiem największej jest samorząd województwa. Resztę pokrywają pozostałe samorządy zrzeszone w organizacji na zasadzie dobrowolności. Wysokość składek ustalana jest przez władze stowarzyszenia. Organizacja może pokryć koszty likwidacji skutków zdarzeń kryzysowych w wysokości do 50 procent wartości oszacowanych szkód – wyjaśnia Krzemińska.

„Salutaris” udzieliło już pomocy 5 gminom w 2014 r. i 1 w pierwszym półroczu br. Po niedawnych wichurach, które wyrządziły na Kujawach i Pomorzu znaczne szkody na prywatnych posesjach oraz w publicznej infrastrukturze, o pomoc w likwidacji skutków tych zdarzeń wystąpiło 10 zrzeszonych w organizacji samorządów lokalnych. I wszystkim przyznano wsparcie na łączną kwotę 214 tysięcy złotych. - Pieniądze pomogą między innymi w pokryciu kosztów oczyszczania dróg i naprawy uszkodzonych budynków – podaje rzecznik Krzemińska.

 

Poleć
Udostępnij