Wiceminister prosił o nie wnoszenie poprawek. E-wnioski w Senacie
Senacka komisja rolnictwa nie wniosła poprawek do znowelizowanej ustawy dotyczącej dopłat bezpośrednich. Zakłada, że wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności z PROW będą dostarczane do ARiMR w formie elektronicznej.
Biuro Legislacyjne Senatu zaproponowało wprowadzenie 5 poprawek, o charakterze techniczno-legislacyjnym. Obecny na posiedzeniu komisji Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa uznał, że 4 są niepotrzebne, natomiast ostatnia zostanie uwzględniona przy następnej nowelizacji ustawy.
Wnioski o dopłaty tylko przez internet. Rolnicy mają obawy
Chodzi o nieprawidłowe odesłanie do przepisu. Polityk ze względu na konieczność szybkiego uchwalenia ustawy, prosił o przyjęcie ustawy bez poprawek, do czego przychyliła się komisja. Przepisy muszą wejść w życie przed 15 marca, gdyż wówczas, zgodnie z unijnymi przepisami, rozpoczyna się przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Nowe przepisy wprowadzają zasadę składania wszystkich wniosków zarówno o dopłaty bezpośrednie, jak i w ramach unijnych programów wsparcia (PROW) tylko w formie elektronicznej. Taki wymóg od 2018 r. wprowadziła Komisja Europejska.
Ustawa wprowadza ponadto możliwość składania oświadczenia zamiast wniosku o dopłaty bezpośrednie. W dokumencie rolnik ma potwierdzić, że w ostatnim roku nie ma zmian w jego gospodarstwie.
Oświadczenia będą mogli składać (od 15 lutego do 14 marca) rolnicy, których gospodarstwo nie przekracza 10 ha. W ocenie resortu rolnictwa może je złożyć 300-500 tys. osób.
ARiMR przygotowuje e-WniosekPlus. Co to oznacza dla rolników?
Nowym rozwiązaniem jest też podniesienie progu, od którego trzeba stosować ustawę o zamówieniach publicznych z 20 tys. zł do 30 tys. euro.
Oznacza to, że rolnik realizując inwestycję, której koszt nie przekracza 127 tys. zł nie będzie musiał ogłaszać przetargu i zbierać ofert.
O wnioski dopłaty bezpośrednie ubiegało się w 2017 r. się ok. 1 mln 350 tys. rolników, ale tylko 11 tys. zrobiło to przez internet.
Znowelizowane przepisy mają wejść życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać 15 lutego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś