W jedności siła. Można składać wnioski o wsparcie dla grup producenckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-10-2017,14:35 Aktualizacja: 31-10-2017,14:50
A A A

Od poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów. O pomoc mogą ubiegać się grupy, które zadeklarują realizację biznesplanu. Pomoc może wynieść do 100 tys. euro rocznie.

Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 można składać w oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić osobiście lub też przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej - poinformowała ARiMR.

lokalne grupy rybackie, podlasie, Lokalna Grupa Rybacka Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego

Grupy rybackie ogłaszają konkursy i dzielą pieniądze

Prawie 6 mln zł na nowe miejsca pracy, turystykę, OZE czy drony do walki kłusownictwem przeznaczyła Lokalna Grupa Rybacka Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego w pierwszych konkursach na dotacje z UE. W poniedziałek rozpoczął się nabór...

Wsparcie takie kierowane jest do nowych grup producentów rolnych, w skład których wchodzą wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto, o pomoc mogą ubiegać się grupy producentów, które zostały uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR (lub wcześniej dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego) na podstawie planu biznesowego.

Polska, jest krajem o dużym rozdrobnieniu agrarnym, mała skala produkcji powoduje, że opłacalność produkcji jest niska. Przynależność rolników do grupy producentów sprzyja poprawie ich konkurencyjności, daje możliwość uzyskania stabilizacji zbytu produktów, oraz zwiększa opłacalność produkcji.

Według Agencji działanie w ramach grupy producentów jest szansą na obniżenie kosztów funkcjonowania poprzez wspólne zakupy oraz użytkowanie maszyn i urządzeń, wspólne przygotowanie produktów do sprzedaży, ich przechowywanie i transport. Dzięki zwiększeniu oferty grupa ma lepszą pozycję negocjacyjną w kontaktach handlowych i ustalaniu warunków sprzedaży.

grupa producencka, PROW, ARiMR, wnioski o pomoc dla nowo utworzonych grup producenckich

Nowe grupy producenckie będą mogły skorzystać z unijnej pomocy

Od 30 września ARiMR zbiera wnioski o pomoc dla nowo utworzonych grup producenckich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy. Na finansową pomoc może...

Grupa ubiegająca się o unijne wsparcie musi zadeklarować realizację planu biznesowego w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia.

Wsparcie nie przysługuje grupom producentów zajmujących się hodowlą drobiu, wyrobami z mięsa drobiowego i jego podrobów.

Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych pięciu lat funkcjonowania grupy, liczonych od dnia jej uznania. Wysokość pomocy finansowej, jaką może otrzymać grupa zależy od wartości przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach.

W pierwszym roku pomoc wynosi 10 proc. przychodów netto, w drugim roku - 8 proc., w trzecim roku - 6 proc., w czwartym roku - 5 proc., w piątym roku - 4 proc. przychodów netto.

Ryczałtowa pomoc przewidziana w PROW 2014-2020 jest niemal dwukrotnie wyższa od poziomu pomocy ustanowionej dla grup producentów rolnych w ramach PROW 2007-2013, co wpłynie na wyższy poziom wsparcia, szczególnie mniejszych grup producentów, o niższych przychodach ze sprzedaży - podkreśla agencja.

dopłaty bezpośrednie, wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, wsparcie dla rolnictwa, arimr

Miliardy złotych trafiły już na konta rolników

Do 30 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła 704 tys. rolnikom zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2017 rok w wysokości 3,15 mld zł. Przelewanie pieniędzy na konta gospodarzy rozpoczęło się 16...

Limit wsparcia wynosi 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznawania pomocy i pozostaje na niezmienionym poziomie w kolejnych latach.

Złożone wnioski o pomoc poddawane są ocenie. Na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy.

Preferencję mają m.in. grupy zrzeszone w formie spółdzielni oraz producenci żywności wysokiej jakości, a także zajmujący się hodowlą zwierząt.

Pierwszy nabór wniosków dla grup producenckich w ramach PROW 2014-2020 został przeprowadzony od 30 września do 28 listopada 2016 r. Obecny nabór potrwa do 28 grudnia.
 

Poleć
Udostępnij