Nowe grupy producenckie będą mogły skorzystać z unijnej pomocy
Od 30 września ARiMR zbiera wnioski o pomoc dla nowo utworzonych grup producenckich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy.
Na finansową pomoc może liczyć grupa producentów, która została uznana przez dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego, na podstawie planu biznesowego.
Kary dla grup producenckich będą wynikiem niejasnych przepisów Unii
Pomoc można otrzymać na tworzenie grup producentów zajmujących się hodowlą drobiu, wyrobami z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz grup działających w sektorze owoców i warzyw. Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy liczonych od dnia jej uznania.
Wysokość pomocy finansowej, zależy od przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach. W pierwszym roku działalności wynosi ona 10 proc. przychodów netto, w drugim roku - 8 proc., w trzecim roku - 6 proc., w czwartym roku - 5 proc., w piątym roku - 4 proc. przychodów netto.
Nowela ustawy o grupach producenckich podpisana
Limit pomocy wynosi 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy i pozostaje na niezmienionym poziomie w kolejnych latach.
W pierwszym roku działalności grupy producentów rolnych mogą otrzymać wyprzedzające finansowanie pomocy, jeżeli grupa złoży taki wniosek do właściwego oddziału regionalnego ARiMR w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja przyznająca grupie pomoc finansową stała się ostateczna. Kwota wyprzedzającego finansowania nie może być wyższa niż 50 tys. zł.
Udział krajowych środków na współfinansowanie pomocy w tym działaniu wynosi 36,37 proc. (63,63 proc. pomocy finansowane jest ze środków UE).
Rolnicy mają współpracować. Siła w grupach producenckich
Dodatkowe punkty uzyskają organizacje zrzeszające jak największą liczbę członków w danej kategorii, producentów rolnych, których produkcja objęta została dobrowolnym ubezpieczeniem; mają siedzibę w powiecie o wysokim rozdrobnieniu agrarnym; planują w ramach planu biznesowego inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celu innowacyjności lub przeciwdziałaniu zmianom klimatu czy ochrony środowiska; zatrudniają na podstawie umowy o pracę co najmniej dwie osoby na pełne etaty lub jedną osobę niepełnosprawną.
Na wsparcie grup producentów rolnych przeznaczona jest kwota blisko 403 mln euro (w tym ok. 110 mln euro na zobowiązania), tj. o ponad 111 mln euro więcej, niż w PROW 2007-2013. Wnioski o wsparcie na tworzenie grup producentów rolnych będzie można składać do 28 listopada 2016 r.