Tysiące małych gospodarstw chce dostać premie
Od 18 czerwca do 17 lipca można było składać wnioski o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Do 16 lipca do ARiMR wpłynęło ok. 3,5 tys. dokumentów.
Dotychczas przeprowadzone zostały dwa nabory wniosków o taką pomoc, w tym jeden dla rolników z trenów objętych afrykańskim pomorem świń. Teraz, aby umożliwić większej liczbie gospodarzy skorzystanie z premii złagodzono niektóre kryteria przyznawania wsparcia - przypomina agencja.
Państwo dopłaci do oprocentowania preferencyjnych kredytów
Chodziło o skrócenie okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. W tegorocznym naborze wystarczyło, by był ubezpieczony w pełnym zakresie, nieprzerwanie, przez co najmniej 2 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy oraz by w okresie 12 miesięcy poprzedzających nie prowadził działalności potwierdzonej wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Bez zmian pozostały inne kryteria ubiegania się wsparcie, m.in. wymagana powierzchnia gospodarstwa - jego minimalna wielkość to 1 ha, czy wielkość ekonomiczna gospodarstw - mniejsza niż 10 tys. euro. Rolnik zobowiązany był również do przygotowania biznesplanu i zrealizowania go.
Złożone dokumenty będą ocenione i przyznane zostaną im punkty na podstawie kryteriów wyboru operacji. Ich suma będzie decydowała o kolejności przysługiwania pomocy.
Wsparcie na "Restrukturyzacje małych gospodarstw" ma charakter bezzwrotnej premii o wysokości 60 tys. zł wypłacanej w dwóch etapach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy rolnik otrzymuje 80 proc. premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 80 proc. kwoty pomocy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś