Tyle wniosków o dopłaty do materiału siewnego złożyli rolnicy
Ze wstępnych statystyk wynika, że blisko 49 tys. rolników złożyło do 14 sierpnia wnioski o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ta pomoc uruchomiona została w ramach wsparcia dla gospodarzy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie.
Nabór wniosków prowadziły biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można było złożyć bezpośrednio w placówce, przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP, skorzystać z usługi mObywatel na portalu gov.pl lub nadać rejestrowaną przesyłką w placówce Poczty Polskiej.
Młodzi rolnicy będą mogli wnioskować o 200 tys. zł premii. Wkrótce rusza nabór
„W związku z tym statystyk, z których wynika, że do tej pory złożono blisko 49 tys. wniosków, nie można uznać za ostateczne” – zastrzega Agencja.
Jak przypomina, wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych, nie większej niż 50 ha, obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon).
Stawki dopłat:
- 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
- 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
- 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
- 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.
Pula środków na ten cel wynosi 210 mln zł. W przypadku gdy wnioskowana kwota pomocy przekroczy ten limit, zastosowany zostanie współczynnik korygujący.
Potwierdzenie zakupu nasion stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś