Rusza kolejna pomoc dla producentów owoców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2018,10:50 Aktualizacja: 18-01-2018,11:16
A A A

Od 19 stycznia będą obowiązywać nowe przepisy, które umożliwiają producentom rolnym skorzystanie z kolejnego unijnego mechanizmu wsparcia rynku owoców w związku z wciąż obowiązującym rosyjskim embargiem na produkty z UE.

Rozporządzenie przewiduje możliwość uzyskania wsparcia finansowego za przeprowadzenie m.in. operacji wycofania z rynku określonych gatunków owoców do 30 czerwca - informuje ministerstwo rolnictwa na swojej stronie internetowej. W przypadku Polski, w ramach przewidziano możliwość wycofania z rynku:

warzywa, owoce, zbiory owoców, zbiory warzyw, wiosenne przymrozki

Owoców znacznie mniej niż przed rokiem. Warzyw tyle samo

Zbiory owoców z drzew w 2017 roku były o 1/3 mniejsze niż rok wcześniej i wyniosły 2,7 mln t, z krzewów i plantacji jagodowych spadły o 15 proc. do 0,5 mln t. Z kolei produkcja warzyw gruntowych była zbliżona i jest oceniana na 4,6...

  • 77.565 ton jabłek i gruszek
  • 510 ton brzoskwiń
  • 425 ton śliwek

Przewidziane zasady funkcjonowania systemu wsparcia są podobne do poprzednich mechanizmów pomocy dla sektora ogrodniczego, uruchomionych w związku z rosyjskim embargiem wprowadzonym przez Moskwę w 2014 roku..

Na podstawie przepisów krajowych organizacje producentów owoców i warzyw oraz producenci indywidualni będą mogli dokonywać operacji wycofania z rynku. Zadanie to zostało przekazanie z nieistniejącej już Agencji Rynku Rolnego do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

rosyjskie embargo na wieprzowinę, ue-rosja, handel wieprzowiną, wieprzowina, Światowa Organizacja Handlu

Unia chce od Rosji odszkodowania za embargo na wieprzowinę

Unia Europejska będzie dążyć do odzyskania miliardów euro, które utraciła w wyniku wprowadzenia na początku 2014 r. przez Rosję zakazu importu wieprzowiny z Europy - pisze portal "Politico". Sprawa może trafić do arbitrażu....

ARiMR zastrzega na swoim portalu informacyjnym, że w przypadku złożenia znacznej liczby powiadomień, w których zgłoszone ilości produktów, dotyczące wycofań z rynku, przekroczą dostępne ilości do wykorzystania w ramach danej grupy, wówczas współczynnik przydziału może zostać określony na poziomie 0,00.

Z kolei w przypadku, gdy producent owoców poniósł stratę/szkodę w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, to ilość produktu zgłoszona w powiadomieniu powinna ją uwzględniać. Oznacza to, że pomimo poniesienia straty/szkody producent mógł wyprodukować z danej działki zgłoszoną ilość danego produktu.

We wszystkich takich przypadkach przeprowadzona zostanie szczegółowa weryfikacja możliwości uzyskania danego plonu, czyli ilości zgłoszonego produktu.
 

Poleć
Udostępnij