Rolnik szuka pożyczki. Jest wiele możliwości wsparcia
Rolnik, jak każdy przedsiębiorca, od czasu do czasu potrzebuje wsparcia niezbędnego do rozwoju biznesu. Szczególnie istotne jest to w przypadku chęci zakupu maszyn czy nawozów, których ceny często przekraczają możliwości przeciętnego gospodarza.
W takich sytuacjach można skorzystać z oferty instytucji finansowych, które mają coraz więcej produktów dla rolników. - Branża cechuje się sezonowością, która determinuje określony tryb pracy. Dotyczy to także możliwości pozyskiwania dodatkowego finansowania, takiego jak dopłaty unijne - komentuje Roman Wyszomirski, Prezes Zarządu MBR Finance.
O kredyt coraz trudniej. Banki zaostrzają kryteria
- Rolnicy, którzy potrzebują wsparcia w miesiącach, w których dysponują mniejszymi zyskami, często decydują się na pomoc instytucji finansowych. A ten rok może być trudny dla branży, a w szczególności dla sadowników ze względu na przewidywane straty z powodu przymrozków - dodaje ekspert.
Gospodarz może zdecydować się na kredyt dla osoby indywidualnej, która deklaruje, że jej dochód pochodzi z rolnictwa, standardowy kredyt gotówkowy czy coraz bardziej popularny kredyt rolniczy.
Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość skorzystania z leasingu na maszyny, bądź pojazdy rolnicze. W przypadku wszystkich rozwiązań trzeba spełnić pewne kryteria, które stawiają firmy przed pożyczkobiorcą.
Są one zależne od rodzaju kredytu, o jaki ubiega się rolnik. Weryfikowane będą jednak na pewno: zaświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego, informacja o wydatkach i obciążeniach finansowych, potwierdzenie świadczące o niezaleganiu w płatnościach za składki społeczne z KRUS czy opłaty za podatek rolny oraz prowadzenie działalności rolnej przez określony, wymagany przez instytucje czas.
Rolnicy pożyczają miliony, by spłacić zobowiązania cywilnoprawne
Alternatywą dla pożyczki udzielonej przez bank, szczególnie w przypadku osób z utrudnionym dostępem do takich produktów z powodu historii kredytowej, może być wsparcie pod zastaw maszyn rolniczych. Rozwiązanie to pozwala na otrzymanie dodatkowego finansowania, przy jednoczesnym, dalszym korzystaniu ze sprzętu.
- Wśród rolników są osoby, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do otrzymania finansowania i właśnie im chcemy umożliwić skorzystanie z naszej oferty pożyczkowej na elastycznych warunkach stosując uproszczone kryteria oceny - zapewnia Wyszomirski.
Decydując się na pozyskanie dodatkowego finansowania działalności rolniczej warto przeanalizować oferty dostępne na rynku i wybrać taką, która pozwoli na sfinansowanie potrzeb, a jednocześnie nie obciąży zbyt mocno budżetu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś