Renta wdowia z KRUS. Jakie są warunki, ile można dostać?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2024,12:55 Aktualizacja: 29-08-2024,13:15
A A A

Od lipca 2025 r. wdowy i wdowcy uzyskają możliwość pobierania w zbiegu świadczeń według nowych zasad – podkreśla Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń (to tzw. renta wdowia).  

Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski będzie można składać już od 1 stycznia 2025 r.

wiceminister rolnictwa, kołodziejczak, emerytury rolnicze, renty rolnicze, świadczenie specjalne

Dla kogo świadczenie specjalne z KRUS? Wiceminister Kołodziejczak wyjaśnia

Resort rolnictwa udzielił wyjaśnień w sprawie przyznawania specjalnych świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także wliczania do okresu ubezpieczenia np. czasu spędzonego w wojsku. „Jakie kryteria są brane pod uwagę...

Na czym polegają nowe zasady?

„Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu, tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15 proc. od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25 proc. od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót” – wyjaśnia w komunikacie KRUS.  

Kto ma prawo do świadczeń?

Jak podaje, świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie warunki, tj.:

  • osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
  • pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
  • nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego;
  • nie zawarła nowego związku małżeńskiego.

Kiedy ustaje prawo do świadczeń?

Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. 

Ile maksymalnie można dostać?

Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł), tj. 5342,88 zł.

krus, czternasta emerytura, czternastka, wypłata emerytur

KRUS wypłaci "czternastki". Kiedy, komu, ile, na jakich zasadach?

We wrześniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) wypłaci kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne - tzw. czternastą emeryturę. Czternasta emerytura będzie wypłacona razem...

„Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec tego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu” – tłumaczy Kasa. 

W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:

  • świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),
  • dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
  • emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez prezesa Rady Ministrów, prezesa ZUS i prezesa KRUS,
  • świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
  • świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne. 

W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury, jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Kiedy i jak się ubiegać o zbieg świadczeń?

Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej. Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń będzie można składać w dowolnej jednostce organizacyjnej KRUS od 1 stycznia 2025 r. 

  • osobiście,
  • za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
  • przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
  • w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym czy też podpisem zaufanym,

Od kiedy uzyskamy prawo do świadczeń?

„Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.)” – precyzuje Kasa. 

I zapewnia, że wzory wniosków o rentę wdowią będą dostępne w grudniu 2024 r. na jej stronie internetowej oraz we wszystkich jednostkach organizacyjnych. 

krus, świadczenie, sołtysi, świadczenie dla sołtysów

KRUS: świadczenie pieniężne dla sołtysów według nowych zasad

Od 16 września 2024 r. świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie przyznawane według nowych zasad – informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Tego dnia wchodzą w życie przepisy Ustawy o zmianie ustawy o...

Wniosek o rentę rodzinną w każdej chwili

„Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.)” – zastrzega rolniczy ubezpieczyciel.

Jak jednak wskazuje, złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę świadczeń w zbiegu i umożliwi dokonanie wyboru proporcji pobierania świadczeń w zbiegu. 

Poleć
Udostępnij