Przekaż gospodarstwo i weź rekompensatę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR (em) | redakcja@agropolska.pl
10-10-2019,10:40 Aktualizacja: 10-10-2019,13:06
A A A

Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tzw. systemie dla małych gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać ziemię innemu rolnikowi, może do 29 października ubiegać się o rekompensatę z PROW 2014-2020.  

Wnioski w ramach poddziałania "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi" można składać w biurach powiatowych ARiMR.    

wydatki na rolnictwo, jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa, budżet państwa

Budżet na rolnictwo wzrośnie. O ile?

W przyszłym roku nieco wzrośnie pula pieniędzy, której dysponentem jest minister rolnictwa. Zwiększy się też kwota zaplanowana w budżecie państwa na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne. Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu...

Pomoc może być przyznana rolnikowi (osobie, a nie innemu podmiotowi prowadzącemu działalność rolniczą) wpisanemu do ewidencji producentów prowadzonej przez agencję, który uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich.

Jednym z warunków uzyskania premii jest przekazanie przez rolnika posiadanego gospodarstwa (gruntów rolnych oraz zwierząt) na powiększenie innego gospodarstwa lub innych gospodarstw.

Gospodarstwo powiększone po przejęciu gruntów od rolnika wnioskującego o rekompensatę musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju (lub w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla danego województwa jest mniejsza niż w kraju).

Przekazanie gospodarstwa musi być trwałe, czyli odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo darowizny. Rolnik przejmujący grunty musi zobowiązać się, że będzie na nich prowadził działalność rolniczą przez co najmniej 5 lat.

Guenther Oettinger, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, polityka spójności, budżet ue

Cięcia w polityce rolnej i spójności będą mniejsze

- Cięcia w polityce rolnej i polityce spójności zostaną zmniejszone, natomiast ogromne cięcia mogą objąć programy przeznaczone na badania i innowacje oraz pomoc dla Afryki - ocenił Guenther Oettinger, ustępujący komisarz ds. budżetu UE....

Gospodarz przekazujący swoje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych.

Pomoc wypłacana jest jednorazowo, a jej wielkość ustalana w oparciu o kwotę przyznaną rolnikowi w ramach systemu dla małych gospodarstw w 2015, czyli w roku przystąpienia do tego systemu.

Wysokość wsparcia wylicza się jako iloczyn 120 proc. tej kwoty i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od daty przekazania gospodarstwa do końca roku 2020. Oznacza to, że rolnik przekazujący gospodarstwo w 2019 r. otrzyma dwukrotność 120 proc. płatności dla małych gospodarstw, czyli łącznie 240 proc. przyznanej wówczas kwoty.

Przez 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa, rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu w KRUS oraz nie może prowadzić działalności rolniczej. Może za to ubiegać się w ARiMR o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW 2014-2020 i założyć własną firmę.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich