Premie czekają na młodych rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2017,11:55 Aktualizacja: 08-05-2017,12:43
A A A

Do 26 maja młodzi rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie 100 tys. złotych premii na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Jest to wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014-2020.

Dokumenty o przyznanie wsparcia można składać osobiście, bądź przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych ARiMR lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.

płatności bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie, arimr, wypłata dopłat, system informatyczny arimr, psl

Rolnicy stracą dopłaty, a Polska zapłaci gigantyczną karę?

Jeżeli to prawda, że ARiMR nie jest gotowy do wypłaty pomocy unijnej dla rolników, to nie tylko spowoduje to pogorszenie sytuacji budżetowej gospodarstw, ale będzie to również kompromitacja Polski na arenie międzynarodowej - ocenili...

O pomoc może ubiegać się osoba, która m.in. ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, musi uzupełnić zaległości w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Potencjalny beneficjent musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć jego urządzanie nie wcześniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy - informuje na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jednym z warunków przyznania 100 tys. zł. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej (SO) nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.

Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w regionach, w których przeciętna jest niższa gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.

dopłaty bezpośrednie, wypłata dopłat, składanie wniosków i dopłaty, arimr, wsparcie dla rolników,pieniądze dla rolnictwa

Rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków o dopłaty

Do 18 kwietnia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 233,6 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Złożyło je nieco ponad 17 proc. rolników. Agencja apeluje, by dokumenty dostarczać jak najwcześniej, bowiem jest...

Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

W pierwszej kolejności wsparcie przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów.

Beneficjent zobowiązany będzie m.in. do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10 proc.

Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach:

  • w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja
  • w wysokości 20 proc. - po realizacji biznesplanu

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą premię na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Ważne jest że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.
 

Poleć
Udostępnij