Premie czekają na młodych rolników
Do 26 maja młodzi rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie 100 tys. złotych premii na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Jest to wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014-2020.
Dokumenty o przyznanie wsparcia można składać osobiście, bądź przez upoważnioną osobę w oddziałach regionalnych ARiMR lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.
Rolnicy stracą dopłaty, a Polska zapłaci gigantyczną karę?
O pomoc może ubiegać się osoba, która m.in. ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Jeżeli ich nie ma, musi uzupełnić zaległości w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.
Potencjalny beneficjent musi też posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć jego urządzanie nie wcześniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy - informuje na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jednym z warunków przyznania 100 tys. zł. premii jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej (SO) nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.
Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w regionach, w których przeciętna jest niższa gospodarstwo musi mieć wielkość średniej wojewódzkiej. Maksymalna powierzchnia nie może być większa niż 300 hektarów.
Rolnicy nie spieszą się ze składaniem wniosków o dopłaty
Pomoc nie może zostać przeznaczona na: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.
W pierwszej kolejności wsparcie przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 12 punktów.
Beneficjent zobowiązany będzie m.in. do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa wzrośnie co najmniej o 10 proc.
Premia w wysokości 100 tys. złotych będzie wypłacana w dwóch ratach:
- w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja
- w wysokości 20 proc. - po realizacji biznesplanu
Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą premię na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Ważne jest że co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś