Prawie 80 mln euro więcej na "Modernizację gospodarstw". Nabór na maszyny rusza 5 czerwca
Zgodnie z projektem uchwały Rady Ministrów, nastąpią zmiany w PROW 2014-2020. Zostanie m.in. zwiększony budżet działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Warto przypomnieć, że wkrótce rusza nabór wniosków w ramach obszaru D, czyli na dofinansowanie np. maszyn.
W wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się projekt uchwały w sprawie przyjęcia propozycji zmiany Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W opisie podkreślono, że w ostatnim czasie w polskim rolnictwie notuje się pogarszające się warunki działalności produkcyjnej oraz niepewność rynkową, spowodowane m.in. znacznym wzrostem cen środków do produkcji, wzrostem kosztów finansowania zewnętrznego oraz wahaniami cen wytwarzanych produktów.
Jest zmiana w PROW. Można jeszcze starać się o dotacje na maszyny!
Istotne przesunięcia w PROW
„Sprawiło to, że wielu potencjalnych beneficjentów pomocy odłożyło w czasie planowane inwestycje, co skutkowało brakiem złożenia wniosku o przyznanie pomocy lub rezygnacją z zawarcia umowy przyznania pomocy. Jednocześnie wpływ na podejmowane przez potencjalnych beneficjentów decyzje mają ogólne warunki społeczno-gospodarcze, wynikające z konfliktu zbrojnego w Ukrainie, który znacząco przyczynia się do niestabilności rynków, zrywania łańcuchów dostaw, w tym dostaw produktów niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także trudna sytuacja na rynku pracy” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Zaznaczono w nim, że po analizie finansowej realizacji PROW i w następstwie kursu euro pojawiły się oszczędności. W związku z tym zaproponowano zmiany mające służyć efektywnej realizacji Programu.
„W szczególności zwiększenie budżetu na operacje typu M04.1 Modernizacja gospodarstw rolnych przyczyni się także do zwiększenia zdolności gospodarstw rolnych do magazynowania i przechowywania nadwyżek ziaren zbóż. Tym samym spowoduje zmniejszenie napięć ekonomicznych w sektorze rolnym wywołanych wojną na Ukrainie” – podkreślają autorzy uzasadnienia.
Zmiany finansowe PROW 2014-2020 to:
Ponad 2 mld zł kredytów objętych Funduszem Gwarancji Rolnych. Inwestycje głównie w maszyny
A) zmniejszenie budżetu instrumentów:
- M03 „Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych”(o 2 mln euro);
- M04.1 „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” (o 18 mln euro);
- M04.1 „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” (o 5 mln euro);
- M04.2 „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” (o 117 mln euro);
- M04.3 „Zarządzanie zasobami wodnymi” (48,3 mln euro);
- M05 „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych” (o 15 mln euro);
- M06.1 „Premie dla młodych rolników” (o 24 mln euro);
- M06.2 „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” (o 58 mln euro);
- M06.3 „Restrukturyzacja małych gospodarstw” (o 18 mln euro);
- M10 „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” (o 85 mln euro);
- M11 „Rolnictwo ekologiczne” (o 16,3 mln euro);
- M17 „Zarządzanie ryzykiem” (o 21 mln euro);
- M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” (o 2 mln euro);
- M22 „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników i MŚP szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” (o 32,3 mln euro).
B) zwiększenie budżetu instrumentu:
- M04.1 „Modernizacja gospodarstw rolnych” (o 78,9 mln euro);
- M06.4 „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności poza-rolniczej” (o 178 mln euro, przy jednoczesnym zmniejszeniu budżetu tego instrumentu w ramach środków EURI o 77 mln euro, co w praktyce oznacza zasilenie budżetu instrumentu o 101 mln euro);
- 13 "Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami" (o 165 mln euro);
- M16 „Współpraca” (o 40 mln euro).
Ponad 6 tysięcy nowych budynków w gospodarstwach rolnych. Ale inwestycje się kurczą
Nabór na maszyny już blisko
W tym miejscu trzeba przypomnieć, że w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” 5 czerwca rusza nabór wniosków na inwestycje w najbardziej popularnym wśród rolników obszarze D. Można w tym zakresie realizować inwestycje związane zarówno z zakupem nowych maszyn i urządzeń rolniczych czy wyposażenia do produkcji rolnej, jak i z budową, remontem połączonym z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej. Pomoc może zostać przyznana również na zakładanie sadów lub plantacji krzewów owocowych, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat.
Wnioski będą przyjmowały biura powiatowe i oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty będzie można dostarczyć osobiście lub przez pełnomocnika, wysłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
Szczegóły dotyczące tego wsparcia można znaleźć tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś