Praktycznie o rolniczych ubezpieczeniach. Co zrobić, żeby spać spokojniej?
O tym dlaczego rolnik powinien połączyć ubezpieczenia obowiązkowe z dobrowolnymi, czemu warto pochylić się nad uaktualnieniem sumy ubezpieczenia budynków gospodarskich oraz o tym, jak działają prawdziwi fachowcy przy likwidowaniu szkód objętych ubezpieczeniem - rozmawiamy z Katarzyną Gnieciak, Menadżerem Produktu w Departamencie Ubezpieczeń Rolnych Generali Agro.
Agropolska.pl: Państwa oferta ubezpieczeniowa pozostaje bardzo szeroka. Jakie ubezpieczenia Generali oferuje przedsiębiorcom z sektora rolnego, a jakie rolnikom indywidualnym?
Katarzyna Gnieciak: To prawda, że stworzyliśmy ofertę tak, by spełnić oczekiwania małych, indywidualnych rolników, ale również dużych przedsiębiorców rolnych, którzy chcą całościowo zabezpieczyć swój biznes. Zapewniamy klientom ochronę w ramach ubezpieczeń obowiązkowych, czyli OC rolnika i budynków rolnych wraz z możliwością rozszerzenia ochrony o ryzyka dobrowolne. Można u nas ubezpieczyć maszyny rolnicze, ale też odnawialne źródła energii, a nawet konie. Właścicielom przedsiębiorstw z sektora rolnego proponujemy dobrowolne ubezpieczenie budynków, mienia oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Jesteśmy w grupie towarzystw oferujących ubezpieczenia z dopłatami budżetu państwa. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać klienci, którzy chcą ubezpieczyć uprawy rolne i zwierzęta gospodarskie. Poza majątkiem rolnik może też ubezpieczyć zdrowie i życie swoje i swoich bliskich. Chcemy, by nasze ubezpieczenia były odpowiedzią na jak najwięcej potrzeb rolników.
Jakie są ubezpieczenia obowiązkowe, a jakie dobrowolne dla rolnika? Czy rolnik może je połączyć, tzn. ubezpieczyć się kompleksowo?
Nie tylko może, a nawet powinien je połączyć, aby w razie szkody nie martwić się o to, czy podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje zdarzenie, którego doświadczył. Należy pamiętać, że ubezpieczenie obowiązkowe budynków chroni tylko od kilku podstawowych zdarzeń, takich jak: ogień, huragan, grad czy deszcz nawalny. Rodzajów szkód zgłaszanych przez naszych klientów jest zdecydowanie więcej i wykraczają poza zakres ustawowy. Korzystając z dodatkowej ochrony, klient może liczyć na wsparcie w przypadku szkód, np. wyrządzonych przez dzikie zwierzęta, stłuczenia, przepięcia niezależnie od przyczyny, szkody własne, ale też szkody spowodowane przez osoby trzecie, czyli kradzież czy wandalizm. Naszą zaletą jest bardzo duża elastyczność – klient sam decyduje, jakie budynki i jaki rodzaj mienia chce ubezpieczyć w zakresie podstawowym, a jaki w zakresie od wszystkich ryzyk. Dodatkowo, jeśli klient skorzysta z ubezpieczenia od wszystkich ryzyk na przynajmniej jeden budynek w swoim gospodarstwie, automatycznie rozszerzymy ochronę o ubezpieczenie usług medycznych. To rozszerzenie pozwala na skorzystanie – przez ubezpieczonego, ale także bliskie mu osoby – z konsultacji dotyczących przebiegu leczenia, badań diagnostycznych czy rehabilitacji, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. To ważne ubezpieczenie w branży rolnej, ponieważ jest to praca fizyczna, w której ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu jest bardzo wysokie.
Co rolnik powinien wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczeń dobrowolnych?
Zanim rolnik skontaktuje się z agentem w celu zawarcia polisy, warto by się zastanowił, czy w ostatnim roku w jego gospodarstwie zaszły jakieś zmiany. Mam tu na myśli remonty budynków, zakup nowych maszyn, zwiększenie liczby hodowanych zwierząt, zakup dużej ilości nawozów czy paszy dla zwierząt, instalacje odnawialnych źródeł energii albo zwiększenie ilości magazynowanych ziemiopłodów. To ważne informacje dla agenta, które warto uwzględnić przy kontynuacji polisy. Należy też wziąć pod uwagę uaktualnienie sum ubezpieczenia budynków, zwłaszcza tych, których ubezpieczenia są wznawiane bez zmian od lat. Inflacja nie jest już tak wysoka jak rok temu, ale nie zapominajmy, że ceny cały czas rosną, tylko wolniej. Zachęcam też do ubezpieczenia mienia, które znajduje się w budynkach. Czasami te sprzęty są wiele więcej warte niż budynek, w którym się znajdują. Zauważamy, że z roku na rok świadomość ubezpieczeniowa klientów rośnie. Coraz częściej decydują się na rozszerzoną ochronę, chcą wiedzieć i rozumieć więcej. Bardzo nas to cieszy, bo świadomi klienci podejmują rozsądne decyzje finansowe.
Jak wygląda u Państwa procedura zgłaszania szkody? Czy rolnik może liczyć – na tyle, na ile jest to możliwe – na uproszczone działania, by nie tracić czasu potrzebnego mu do prac gospodarskich?
Sprawna i uproszczona likwidacja szkód, to jeden z naszych priorytetów w obsłudze klienta. Polegamy na doświadczonych ekspertach agro, którzy fachowo, przy pomocy nowoczesnych narzędzi, takich jak np. drony, wykonują oględziny i szacują szkody już podczas pierwszej wizyty u klienta. Opracowaliśmy metody, które znacznie skracają czas wypłaty odszkodowania. Klient, który zarejestruje się na naszej stronie www.i-rolnik.pl, może śledzić przebieg likwidacji zgłoszonych przez siebie szkód uprawowych. O dowolnej porze dnia może sprawdzić aktualny status szkody czy znaleźć kontakt do naszego działu likwidacji szkód. Nasi klienci doceniają ten rodzaj dostępu do informacji.
Na jakie korzyści może liczyć rolnik przystępując do Agro Programu?
Agro Program to nasza propozycja programu zniżkowego dla lojalnych klientów. Zasada działania programu jest prosta – za każdą zawartą polisę klient otrzymuje punkty, które może wymienić na zniżkę w składce przy kolejnym, nowym ubezpieczeniu. Jednak Agro Program to nie jedyny sposób na obniżenie składki. W aktualnym sezonie ubezpieczeń budynków rolnych proponujemy dwie zniżki:
- 10% dla nowych klientów, którzy ubezpieczają gospodarstwa o powierzchni do 10 ha,
- 50% na ubezpieczenie instalacji odnawialnych źródeł energii dla klientów, którzy ubezpieczają takie instalacje razem z ubezpieczeniem gospodarstwa rolnego.
Dla klientów ubezpieczających uprawy w sezonie jesiennym, mamy bony na zakupy w znanej sieci sklepów. Klient może otrzymać bony o wartości nawet 300 zł, jeśli wykupi polisę ubezpieczenia upraw rolnych oraz polisę OC rolnika i budynków rolnych. Zachęcam do kontaktu z naszymi pośrednikami, którzy przedstawią ofertę ze wspomnianymi promocjami.
Co będzie można ubezpieczyć wiosną 2024 r.? I dlaczego w ocenie ekspertów z Państwa firmy nie warto zwlekać z podejmowaniem decyzji o zawarciu polis?
Po zakończeniu sezonu ubezpieczeń budynków rolnych, czyli w pierwszym kwartale nowego roku, rozpoczniemy wiosenny sezon na ubezpieczanie upraw rolnych. Klient może wtedy ubezpieczyć uprawy np. zbóż jarych, warzyw czy owoców od zdarzeń losowych, ale też od szkód wywołanych przymrozkami wiosennymi. W ostatnich latach pogoda gwałtownie się zmienia – w lutym 2022 roku mieliśmy do czynienia z huraganami, których nikt w tym okresie roku się nie spodziewał. Klienci, którym zależy na zachowaniu płynności finansowej w swoim gospodarstwie rolnym, powinni zainteresować się ubezpieczeniem od razu po rozpoczęciu sezonu sprzedaży. Stres i niepewność związane z prowadzeniem działalności rolniczej można złagodzić, przesuwając znaczną część odpowiedzialności finansowej na ubezpieczyciela. Skutki braku ochrony ubezpieczeniowej mogą być bardzo dotkliwe.
Państwa oferta wyróżnia się na rynku ubezpieczeń z sektora agro. Na jakie szczególne elementy warto tu zwrócić uwagę?
Każdy klient z sektora agro może u nas liczyć na kompleksową ofertę – od upraw, przez budynki rolne, odnawialne źródła energii, maszyny rolnicze, zwierzęta gospodarskie i konie. Może też ubezpieczyć swoje życie i zdrowie oraz życie i zdrowie swojej rodziny. Zakres proponowanych przez nas ubezpieczeń jest elastyczny i dopasowany do tej wyjątkowej grupy klientów. Każdy jest dla nas ważny: czy to właściciel małego, rodzinnego gospodarstwa, czy przedsiębiorca prowadzący duże, specjalistyczne gospodarstwo rolne, np. hodowlę zwierząt albo uprawę roślin. Ubezpieczamy nowoczesne, specjalistyczne maszyny i pojazdy rolne, również w cesji czy leasingu, od zdarzeń losowych, ale również awarii i błędu w obsłudze. W ostatnim czasie poszerzyliśmy zakres naszej ochrony o ubezpieczenie elektronicznych elementów wag najazdowych wykorzystywanych w gospodarstwie. Głównie zależy nam na ochronie przed szkodami będącymi skutkiem przepięcia w czujnikach, miernikach i licznikach wag. To nowość na rynku ubezpieczeń rolnych, którą zdecydowaliśmy się wprowadzić z uwagi na coraz większe zachwiania atmosferyczne w naszym kraju i duże ryzyko szkód przepięciowych. Mamy także ofertę ubezpieczenia maszyn ponad 25-letnich. Wybierając ubezpieczenie, rolnik nie musi być ekspertem. Doświadczeni doradcy Generali Agro zaproponują odpowiednią ochronę dopasowaną do indywidualnych potrzeb każdego rolnika. Zapraszamy do nas – od wielu lat jesteśmy blisko rolników.